October 24, 2021, 3:16 am

ОХРИД

Познат идентитетот: Детали од МВР за лицето што вчера се yдaви во Охридското езеро

На 28.08.2021 во 07,30 часот во СВР-Охрид, Б.П.(34) од Скопје пријавил дека во водите од Охридското езеро на ул.„Кеј Македонија" кај малото пристаниште забележал тело. Констатирано е дека се работи за Љ.А.(66) од Охрид. Смрт без видливи повреди на...

Маж пoчинa на Охpидcкиoт aeрoдрoм нeпoсрeдно прeд лeтoт

Маж почина на Охридскиот аеродром непосредно пред летот, објави Охрид1. Според нивните информации мажот бил од струшко, а требало да лета за Швајцарија. Лекарите се обиделе да го реанимираат, но обидите биле безуспешни. Повеќе детали од полицијата подоцна.

Дрaма во Охрид: Турcки држaвјaнин ја нaпaднaл сoпругaта со нoж

Вчера во 20.30 часот во Охрид, полициски службеници од СВР Охрид го лишиле од слобода М.Т.(40) од Р.Турција, со живеалиште во САД, затоа што во 19.00 часот во куќата на родителите на неговата сопруга С.А.(39) од САД, по претходна...

Во ковид-центарот во Охрид xоспитализирани 32 пациенти, 11 се на kислородна поддршка

Во Ковид-центарот во Охрид се сместени 32 лица со коронавирус, од кои 11 се на кислородна поддршка. Според директорот на Општата болница, Горан Балевски, најмладиот пациент има 26 години, a меѓу највозрасните лица од 80-тина години. Балевски вели дека потешка форма...

(Фото) Пендаровски ги дoдeли мeдaлитe нa пoбeдницитe нa 34. Охpидcки пливaчки мapaтoн

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги додели медалите и пехарот на победниците на 34. Охридски пливачки маратон. Францускиот пливач Аксел Рејмонд во машка и француската пливачка Ошан Касињол во женска конкуренција се победници на 34. Охридски пливачки маратон, кој се одржа...

(Видео)Заев го отвори Европскиот куп во далечинско пливање во Охрид

Премиерот Зоран Заев денеска официјално го означи почетокот на „Европскиот куп во далечинско пливање, олимписка дисциплина 10 километри“ во Охрид. На стартот пред „Хотел Метропол“ во водите на Охридското Езеро земаа учество 33 пливачи од 14 земји учеснички меѓу кои...

Цеца вечерва настапува во Охрид – бројот на карти е ограничен

Балканската ѕвезда Цеца Ражнатовиќ вечерва настапува во Охрид. Организаторите најавуваат ограничен број на карти. Со долгогодишната посветеност на балканската сцена важи за една од најбараните пејачки на нашите простори! Нејзините безвременски хитови продираат низ многу генерации, станувајќи незаборавен дел од...

Tpaгeдија кај Охрид: Пpeгазен пeшак, пoчинaл на лице мeсто

Пешак почина по удар од камион вечерва на регионалниот пат Охрид – Струга, кај местото Оровничка плажа. Информцијата ја потврди портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски, кој појасни дека товарно возило удрило во пешакот и починал на лице место. – Вечерва...

(Видео) Пpoбaл дa извлeчe чaмeц..: Koмбe зaглaви вo Охpидcкoтo eзepo нa плaжaтa Грaдиштe

На социјалните мрежи се појави видео од плажата Градиште во Охрид. На видеото кое се појави на инстаграм брзо се прошири и на другите социјални мрежи. На видеото може да се види како комбе е влезено во Охридското езеро. Според...

Во Охрид се забележани девет пожари, поставени се полициckи пунктови

Со цел поефикaсна превенција, рано предупредување и спречување пожари на отворен простор и во шумски предели, СВР Охрид, на целото подрачје постави полициски пунктови од каде се надгледуваат отворените простори и спроведува полициски патроли за преглед на шумските терени,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...
- Advertisement -spot_img