September 28, 2021, 11:24 am

палестинци

Палестинците oдбијa донација од повеќе од милион дози вакцини од Израел

Палестинските власти го раскинаа во петокот вечерта договорот со Израел за донација и размена на повеќе од милион дози од вакцините против коронавирусот, појаснувајќи дека не сакаат да земат вакцина на којашто наскоро ѝ истекува рокот на траење. „Откако техничките...

Cyдири во Ерусалим, повpeдeни неколку Палестинци

Палестинците протестираа по денешната молитва во џамијата Ал Акса во Ерусалим и за кратко се судрија со израелската полиција, а тројца демонстранти беа повредени. Планината Темпл, каде се наоѓа Ал Акса, но и светилиштата на Евреите и христијаните, е третото...

Cyдири меѓу Палестинците и израелската полиција, yaпceни 17 лица

Полицијата уапси 17 Палестинци во источен Ерусалим за време на судирите во вторникот вечерта, во услови на големи тензии околу маршот на знамето во Ерусалим . Во немирите се повредени околу 33 Палестинци, објавија палестинските медиуми. Некои Палестинци фрлале камења и напаѓале...

(Во живо) Започна нова интифaда: Хаоc на Западниот брег по пpekинот на огнот со Израел

Палестинците протестираат на Западниот брег по прекинот на огнот Израел-Хамас. Израел и Хамас се согласија на, како што објави Кабинетот на премиерот Бенјамин Нетанјаху, меѓусебно и безусловно примирје кое требаше да стапи во сила во 2 часот по полноќ....

(Во живо)Xaoc во Витлеем, Палестинците се cyдриja со Израелската вojcka

Палестинските демонстранти и израелските безбедносни сили се судрија во Витлеем за време на протестите. Протестите во Витлеем се дел од серијата протести на Палестинците поради иселувањето на нивните сонародници во Источен Ерусалим. Протестите ескалираа во вооружен судир на двете страни,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Велocипeдиcт тeшкo пoвpeдeн вo coобpaќajнa нeзгoдa вo Охрид

На 27.09.2021 во 16.30 часот во СВР Охрид било пријавено дека на крстосница од бул.„Туристичка" и ул.„Хаџи Мустафа" во...
- Advertisement -spot_img