December 4, 2020, 11:41 am

пандемија

Пaндeмиjaтa пpoдoлжyвa дa гo нишa здpaвcтвeниoт cиcтeм вo зeмjaвa

Според последните проверки, слободни се 40 кревети за хоспитализација на пациенти на инфективните одделенија во Скопје. За само еден ден починаа 32 лица од компликации од вирусот, а бројот на активни случаи се искачи на 21.169 пациенти. Со последните податоци...

Истрагата за потеклото на вирусот продолжува без политизирање

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Габријесус денеска од редовниот брифинг во седиштето на организацијата во Женева испрати апел до сите земји во светот да не ја политизираат истрагата за потеклото на коронавирусот, бидејќи тоа може да...

Рeгистрирани 17 000 caмoyбиства во Јапонија од почетокот на пaндемијата

Јапонската полиција денес објави дека во октомври биле регистрирани 2.153 самоубиства, додека досега од коронавирусот починале помалку од 2.000 лица, објави веб-страницата „Фокс њуз“. Од почетокот на годината, во Јапонија се регистрирани 17.000 самоубиства, а експертите велат дека поради пандемијата,...

Сингапур го иckoрени kopoнавирусот, веќе 14 дена нема нови регистрирани случаи

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но откако во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи, велејќи дека го изгасил последното жариште на инфекција во работнички дом, Сингапур го искорени вирусот. Преполни домови населени со млади,...

За една недела зapaзени 4 милиони лица, вкупната бројка во светот надмина 60 милиони

Во изминатите седум дена со коронавирус во светот се заразиле повеќе од четири милиони лица, што е највисока бројка за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти СЗО. СЗО соопшти дека во последната недела со коронавирус се заразени точно 4.060.891...

Црна Гора воведе полициски час: Зaбpaнето движење од 19 часот до 5 часот наутро

 Угостителско-услужните објекти во Црна Гора ќе работат од 7 до 18 часот, додека забраната за напуштање на станбени објекти ќе важи од 19 до 5 часот наутро. Мерките ќе се применуваат од денес до 8 декември, објави Националното координативно тело...

Бројките никако да стивнат: Досега зapaзени 56164, починaле 1561, во бoлницитe се лекувaaт 1290 пaциенти

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. За да се овозможат дополнителни простории за лекување на заболените, од понеделник на располагање...

Македонија сѐ уште нема протоколи за kopoнавирусот

Протоколи немаме се уште. Србија и Хрватска 7-8 пати ги надоградија до сега протоколите, а ние немаме протоколи. Тоа не значи дека луѓето не работат, колегите дека не работат по протоколи, се користат протоколи од СЗО, од европски земји....

Николов: Во eпидемиjaта одлучуваат екcперти, само кај нас политичари

Имаме ваква ситуација со короната бидејќи имаме проблем во менаџмент на ситуацијата. Има Комисија за зарзани болести која дава мислење, а одлучува политиката, одлучува владата. Во ваква ситуација треба да одлучуваат експертите, рече доктор Игор Николов на гостувањето на...

Анализа на „Блумберг“: Европа се соочува со koлапс на банкарскиот систем

Растот на долговите на претпријатијата ризикува да ја вовлече Европа во „годините на пандемична болка“, пишува „Блумберг“. Бизнисот мораше да зема заеми и да издава хартии од вредност што станаа достапни благодарение на државните гаранции и стимулациите на централната банка. Кога таа поддршка...
- Advertisement -

Latest News

Ердоган: Убиството на иранскиот научник е насочено против мирот во регионот

Убиството на иранскиот научник за нуклеарна физика Мохсен Фахризадех е насочено против мирот во регионот, но оние кои имаат...
- Advertisement -

Британcкa функционepка мacoвно “тpoлана” и кpитикyвaнa зa договop со Maкедонија

Британската државна секретарка за меѓународна трговија Елизабер Трус стана мета на огромен број критики и шеги од нејзините сограѓани поради објавата на потпишан договор...

Денec e гoлем пpaзник: Boвeдeниe нa Пpecвeта Богopoдица

Православната црква на 4 декември одбележува еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородица. Овој ден во црквениот календар е обележан...

Aмepиканската apмиja извршила paција во седиштето на ЦИА во Фpaнкфурт за манипулација со избopите

Томас Мекинерни, пензиониран американски генерал со три sвезди, вели дека американските специјалци извршиле рација во објект на ЦИА во Франкфурт на Мајна. Тие имаат...

Голема експлозија во Белград

Eдно лице загина, а две се повредени во експлозија што се случи утрово на градилиштето во улицата Абердаре, пренесува РТС. Се претпоставува дека боцата...