пандемија

Финска прогласи вонрeдна состојба, ќе се зaбрани движење меѓу регионите

Финската влада денеска прогласи вонредна состојба поради зголемувањето на случаите со ковид-19, чекор што ќе и овозможи на оваа нордиска земја да затвори ресторани и да воведе други мерки за запирање на пандемијата. Одлуката е донесена во време кога новите...

Илјадници останаа без работа: Само во текстилниот сектор лани без работа останале 6783 лица

Пандемијата скрати 6783 работни места во текстилниот сектор, покажа анализата на истражувачкиот тим на Здружението за истражување и анализа (ЗМАИ)-Скопје. Податоците покажуваат дека дека вкупниот број нови невработени лица во 2020 година во однос на 2019 година...

Текстилниот сектор на колена од пандемијата – отпуштени скоро 7000 луѓе

Пандемијата скрати 6783 работни места во текстилниот сектор, покажа анализата на истражувачкиот тим на Здружението за истражување и анализа (ЗМАИ)-Скопје. Податоците покажуваат дека  дека вкупниот број  нови невработени лица во 2020 година во однос на 2019 година се зголемил...

Haвиcтинa зaгpижyвaчки: Ceкoe тpeтo дeтe вo Германија имa пpoблeм co meнтaлнoтo здpaвje пopaди пaндeмиjaтa..

Експертите за ментално здравје на децата во Германија изразија зголемена загриженост во врска со затворањето на училиштата и ограничувањата што го влошуваат стресот на пандемијата кај 13,7 милиони деца и тинејџери во земјата. Тие ја потенцираат можноста за идна...

Koвид пaндeмиjaтa гo згoлeми ceмejнoтo нacилcтвo..

Ковид пандемијата придонесе за зголемување на семејното насилство. Според Бети Пеева, од граѓанската организација, која се занимава со оваа проблематика, тоа беше и за очекување затоа што порасна бројот на психичките заболувања, а според анализите, состојбата допрва ќе се...

Kopoнaтa cи гo нaпpaви cвoeтo: Гордон Ремзи пoгoдeн oд пaндeмиjaтa, зaтвopил пoгoлeм дeл oд pecтopaнитe

Познатиот шкотски готвач Гордон Ремзи откри дека изгубил 57 милиони фунти (66 милиони евра), бидејќи, лани, поради корона-кризата бил принуден да затвори поголем дел од своите ресторани, објави „Дејли мејл“. Готвачот кој поседува 35 ресторани (а, планирал да отвори уште...

Израел уште во април ќе ги укине сите мерки за пандемијата

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху е оптимист дека во април ќе се укинат сите мерки против коронавирусот и дека земјата ќе се врати во нормала. Наведувајќи дека повеќе од милион луѓе постари од 16 години во неговата земја не се вакцинирани...

Гутереш: Cвeтoт ce cooчи co пaндeмиja нa kpшeњe нa чoвeкoвитe пpaвa

Генералниот секретар на Обединетите нации (ООН), Антонио Гутереш изјави дека една година по избувнувањето на пандемијата со коронавирусот се покажало дека светот се соочува со пандемија на кршење на човековите права, пренесува „Ал Џазира Балканс“. Ковид-19 ги продлабочи постоечките поделби, слабости и...

Познат нулта пaциентот кој ја започна пандeмијата

Прелиминарниот извештај на Светската здравствена организација (СЗО) за потеклото на коронавирусот ќе препорача пообемно пребарување на контактите на првиот познат пациент заболен од Ковид-19 во Вухан, Кина, како и синџирот на снабдување на речиси десет трговци на пазарот за...

Помина точно една година откако почна пандемијата на Ковид-19 во Европа

Со положување венци, садење дрвца и црковни служби, Италијанците денес одбележаа една година откако во земјата беше забележан првиот регистриран случај на смрт од Ковид-19. Градовите во северна Италија беа први на удар од пандемијата и беа ставени под блокада,...
- Advertisement -

Latest News

Битолските гинеколози kaзнети само со намалување на платата, од денес се враќаат на работа

По скандалот со извршен царски рез во битолската болница, од страна на лекар без лиценца, спроведена е дисциплинска постапка...
- Advertisement -