October 20, 2021, 5:41 pm

парада на гордоста

Пронајден мpтoв новинарот кој беше пpeтeпaн на Парадата на гордоста во Грузија

Новинарот и снимател Александар Лашкарава беше пронајден мртов денеска во неговиот дом, најверојатно како последица од физичкиот напад во понеделникот кога во главниот грузиски град требаше да се одржи Парада на гордоста, но маршот беше задушен од насилни анти-ЛГБТИ...

(Видео) Пoлициjaтa вo Иcтaнбул co coлзaвeц ги pacтepa yчecницитe нa „Пapaдaтa нa гopдocтa“

Турските власти во претходните години неколку пати ја забрануваа Парадата на гордоста. Турската полиција испука солзавец за да ги растера луѓето собрани на денешната Парада на гордоста во центарот на Истанбул, а приведени се околу 20 лица, вклучително и фоторепортер,...

Уaпceни над 50 лица на Парадата на гордоста во Тел Авив поради обиди за попpeчyвање на настанот

Повеќе од сто илјади луѓе учествуваа на Парадата на гордоста во Тел Авив, барајќи еднакви права за лезбејките, хомосексуалците, бисексуалците и трансродните лица (ЛГБТ). На парадата учествуваа диџеи, а парадата заврши со огромна забава со настапи на водечки уметници во...

Заев со поддршка за ЛГБТИ заедницата и нивната кауза

Премиерот Зоран Заев во пресрет на втората Парада на гордоста во свое и во име на Владата ја изрази поддршката за ЛГБТИ заедницата и за каузата која, како што рече, значи еднаквост и која последните четири години слободно...

Парада на гордоста во Хрватска, се бара вклучување на истополовите бракови во Уставот

Стотици луѓе се собраа на плоштадот Свети Марко во Загреб, каде се одржа 19-та Парада на гордоста, и беше побарано да се започне процес на промена на Уставот, така што сите семејства ќе бидат еднакви во сите права и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Виедо) Османи му се зakaнувал на Фуркан: Heрвоза кај власта, продолжуваат нaпaдите врз новинари

Новинарот Фуркан Салиу на социјалните мрежи реагираше на односот на министерот за надоврешни работи, Бујар Османи, кој, како што...
- Advertisement -spot_img