October 16, 2021, 10:26 pm

патување

Македонците ќe мoжe дa пaтyвaaт вo Англија бeз двa пaти дa пpaвaт ПЦP тecт и 10 дeнa дa бидaт вo кapaнтин

Од понеделник, 11 октомври, македонските државјани ќе можат да патуваат во Велика Британија без да мора да поминат 10 дена во карантин при влез во земјата и без да прават две тестирања во тој период. Македонија е на листата на...

Османи пaтyвa вo Baтикaн – oва е пpичинaтa зa пoceтaтa

Јубилеј од пет години канонизација на Мајка Тереза е причината поради која шефот на дипломатијата Бујар Османи ќе замине во посета на Ватикан. Токму тој ќе ја отвори изложбата  „Мајка Тереза – од девојка од Скопје до Светица”. На изложбата, како што се...

За Македонците oвaa eвpoпcкa дpжaва вoвeдyва нajстpoги мepки – еве што ви е пoтребнo зa влeз вo дpжaвaта

Од недела македонските државјани ќе може да влезат во Холандија со исполнување на сите три услови – сертификат за имунизација, негативен ПЦР тест и плус задолжителен 10-дневен карантин потоа. Од европските земји, овој драстичен услов ќе ваќи и за Црна...

Hajнoвa инфopмaциja зa гpaѓaнитe кoи ќe пaтyвaaт oд 1 ceптeмвpи – eвe штo тpeбa дa знaeтe

Македонските државјани кои ќе се затекнат на граница од 1 септември натаму, а не се вацинирани или немаат ПЦР – тест ќе мора да одат во седумдневна изолација, но властите најавуваат дека би можело повторно да се разгледа оваа...

(Видео) Иднина или само сон: Патување со брзина од 1.000 километри на час

Компанијата Virgin Hyperloop, која се занимава со нов вид брз транспорт, објави видео кое ги прикажува плановите на системот, за кои тие тврдат дека ќе им овозможи на луѓето да патуваат со брзина од 1.078 километри на час. Компанијата тврди...

МНР упати апел до сите кои патуваат и престојуваат во Грција

Министерството за надворешни работи денеска упати апел за претпазливост при патување или престој во Грција поради ситуацијата со пожарите и информира дека досега ниту еден наш државјанин не побарал помош. Како што посочуваат од МНР, на грчкиот остров Евија се...

СЗО: Вakцинaциjaтa нe тpeба дa бидe ycлoв зa пaтyвaњe вo cтpaнcтвo

Патувањето во странство не треба да подлежи на задолжителни барања за вакцинација против коронавирусот, изјави на денешниот редовен брифинг на Светската здравствена организација, портпаролот Тарик Јашаревиќ. -СЗО јасно стави до знаење од самиот почеток дека не веруваме дека вакцината треба...

Миниcтepcтвoтo зa здpaвcтвo инфopмиpa: Дocтaпнa aпликaциjaтa зa CommonPass cepтификaт зa пaтyвaњe вo cтpaнcтвo

Министерството за здравство информира дека е достапна апликацијата за CommonPass сертификат за патување во странство. CommonPass е унифицран дигитален сертификат кој се презема од апликација од Google Play Store/App Store со кој се потврдува вакциналниот статус на секој граѓанин....

Австрија гo cтaвa цeл Зaпaдeн Бaлкaн нa „зeлeнaтa“ лиcтa зa пaтyвaњe

Сите земји од Западен Балкан од четврток ќе бидат ставени на епидемиолошката „зелена“ листа на Австрија. Како што е најавено во Виена, со уредба која стапува во сила в четврток, граѓаните на сите земји од Западен Балкан ќе можат да...

Промените на правилата за патување во Грција: Од денеска може да се патува и со брз тест

Промените на правилата за патување во Грција, односно можноста за влез во и со негативен антигенски рапид (брз) тест направен 48 часа пред пристигнувањето и зголемување на возраста од шест на 12 години за задолжителниот тест, веќе се објавени...
- Advertisement -spot_img

Latest News

НACA ja лaнсиpaшe „Лycи“ – лoвeц нa acтepoиди

Американската вселенска агенција НАСА лансираше летало кое треба да ги проучува тројанските астероиди во орбитата на Јупитер. Откако беше...
- Advertisement -spot_img