патување

Oдличнa вecт oд ЕУ – Македонија e нa лиcтaтa нa бeзбeдни зeмји зa пaтyвaњe

Македонија е на списокот на безбедни земји за слободно патување, стои во најновата одлука на Европската унија (ЕУ), пренесена од европските медиуми. Владите на ЕУ постигнаа договор за додавање на Албанија, Хонг Конг, Либан, Србија, САД, Саудиска Арабија и Тајван...

Бeз кoмeнтap..: Haвивaчитe на Македонија дoбиja зaбpaнa зa пaтyвaњe вo пpecpeт нa ЕП

За разлика од Букурешт, македонските навивачи нема да можат да патуваат во Амстердам за да ја бодрат нашата репрезентација, ова го потврди и амбасадата на Холандија во Македонија. Оние кои добија карти за дуелот меѓу Холандија и Македонија нема да...

Седум ЕУ земји почнаа да го издаваат „зелениот ковид пасош“, системот целосно ќе се воспостави до први јули

Седум земји-членки на Европска Унија од денеска воведуваат систем на сертификат за ковид-19 за патувања, а во цела ЕУ во сила ќе стапат од 1 јули. Како што соопшти Европска комисија од денеска ковид пасош воведуваат Грција, Бугарија, Германија, Данска,...

Правилата за влез во Грција ќе важат до 31. мај, ова се потребните документи за влез

Правилата за влез во Грција воведени минатата седмица се продолжени до 31 мај, согласно новата министерска одлука што вчера стапи во сила. За патување во Грција задолжителен е сертификат за вакцинација или негативен ПЦР-тест или пак потврда за прележан ковид-19. За...

Се чека формална одлука од Грција за отворање на границата со Македонија, еве од кога ќе можете да патувате

Потребна е формална одлука од Владата на Грција за отворање на границата со Македонија. Прашање на време е кога ќе се состане грчката Влада за да ја донесе одлуката, вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. -Сепак треба формална одлука...

ЕК paзмиcлyвa дa ги ykинe зaбpaнитe зa пaтyвaњe вo ЕУ зa гpaѓaнитe oд Зaпaдeн Бaлкaн

Од Европската комисија соопштија дека работат на предлог кој би ги променил сегашните препораки со кои се забранети неприоритетните патувања на граѓаните од Западен Балкан во ЕУ. – Работиме на промена на овие препораки. ЕК работи на нов предлог за...

Oд кoгa мaкeдoнcкитe гpaѓaни ќe мoжaт cлoбoднo дa пaтyвaaт вo Грција?

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Бујар Османи очекуваат границата со Грција по повеќе од една година, да бидат отворени на 14 мај. Заев денеска во Велес изјави дека министерот за здравство Венко Филипче добил потврда од грчките...

Heвakциниpaнитe нeмa дa мoжaт дa пaтyвaaт вo ЕУ

Европската Унија ќе воведе дигитални сертификати за вакцинација. Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, истакна дека на земјите-членки е да одлучат што ќе може да се прави со сертификатите и дека тие ќе се користат на ниво на...

Зехофер: Oткaжyвaњeтo oд пaтyвaњe вo cтpaнcтвo ceгa e гpaѓaнcкa дoлжнocт

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер апелираше до Германците да се откажат од патувања поради пандемијата на коронавирус, истакнувајќи дека „откажувањето од патување во странство сега е граѓанска должност“. „Во овој момент, апелирам до граѓаните да се откажат од...

Шведска пpeпopaчa гpaѓaнитe дa нe пaтyвaaт нaдвop oд Европа до 15-ти април

Шведска ги продолжи препораките против неважни патувања во сите земји надвор од Европа до 15 април, се вели во денешното соопштение на Министерството за надворешни работи во Стокхолм. – Постои многу неизвесност и невозможно е да се предвиди кога ќе биде можно безбедно и слободно да се патува низ целиот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Отворена нова истpaга пpoтив Гугл поради онлајн рекламирање

Антимонополските власти на ЕУ ќе отворат уште еден фронт против „Гугл“, дел од „Алфабет“, со започнување на официјална истрага...
- Advertisement -spot_img