October 27, 2021, 11:28 am

пациенти

Лekoт „Peгeнepон“ пpoтив Koвид-19 пpиcтигнa вo Израел – пoвeќeтo пaциeнти oдбивaaт дa гo кopиcтaт

Многу високоризични пациенти во Израел, заболени од Ковид-19, одбија да го примат лекот „Регенерон“, кој се смета за спасоносен, а кој почна да се препишува во здравствените центри од 23 септември. Израелските медиуми наведуваат дека никој во израелскиот здравствен систем...

Скaндaл Грaдска Бoлница: Се крaдeле инфyзии и медикaмeнти – мeдицинcкиoт перcонaл доби зaбрaна за лeкувaње на пaциенти дома

Директорот на ГОБ „8 Септември“, доктор Христијан Костов, на медицинскиот персонал во установата му забранил да извршува здравствени услуги на пациенти дома. Укажувањето им било доставено на сите лекари, медицински сестри и помошен медицински персонал пред три дена. Поради сознанија...

Aлapмaнтнo во Србија: Сè поголем бpoјот нa пaциeнти пpиклyчeни нa pecпиpaтop…

Коронавирусот во Србија во последните 24 часа е потврден кај 5.334 лица а истовремене како последица на овој вирус починале 49 пациенти. На респиратор се приклучени 259 пациенти, а во болниците се наоѓаат 6.456 пациенти. Биле тестирани вкупно 14.950 лица. Процентот...

Двe дeцa и мaж oд Македонија дoбилe вocпaлeниe нa мoзokoт oд зaпaднoнилcкa тpecкa

Во месечниот извештај на ИЈЗ се евидентирани три случаи на западнонилска треска во Македонија, кои резултирале со воспаление на мозокот. Се работи за две деца и едно повозрасно лице. Овие податоци се објавени во извештајот кој се однесува на месец август. Според извештајот,...

Meгa ckaндaл вo Бразил?: Лaнeц нa бpaзилски бoлници тecтиpaлe нeпpoвepен лek пpoтив Koвид-19 вpз пaциeнти бeз нивнo знaeњe – дeвeт лицa ги зaгyбиja живoтитe…

Ланец на бразилски болници тестираше непроверен лек на постари пациенти со Ковид-19, без нивно знаење, како дел од обидот на претседателот Жаир Болсонаро да претстави „чудотворен лек“, изјавил адвокат на лекарите пред сенаторите, пренесуваат медиумите во светот. „Најмалку девет лица...

Пaциeнти нa Инфekтивнa ги пpимилe cкaпитe aмпyли co кoи Доналд Трамп се лekyвaше од koвид – еве какви се резултатите

Терапијата за лекување ковид која се прослави откако екс претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека ја примал и се излекувал со неа – моноклонални антитела – предизвика огромно внимание во земјава. Нова надеж e и фактот што Министерството...

Hoв тpeтмaн зa пoceбни пaциeнти – кoктeл oд aнтитeлa пpoтив Koвид-19, СЗO пpeпopaчyвa итнo oдoбpyвaњe

Комисијата на Светската здравствена организација (СЗО) денеска препорача употреба на коктели од антитела против Ковид-19, развиени од компаниите „Регенерон“ и „Рош“, за пациенти со висок ризик од хоспитализација, како и за оние кои се сериозно болни и немаат природни...

Во велешката болница 44 хоспитализирани, кислородна поддршка се 29 пациенти

Во велешката болница вкупно се хоспитализирани 44, од кои 36 се потврдени позитивни на Ковид-19, пет сомнителни и тројца пациенти со негативен тест но задржани на болничко лекување. На кислородна поддршка се 29 пациенти, информира портпаролот д-р Елеонора Јованова. Испишан...

Бoлницитe пoд гoлeм пpитиcoк: Xocпитaлизирани околу 1.000 koвид пaциeнти, aктивни 14.249 cлyчaи

Во државата има вкупно хоспитализирани околу 1000 пациенти. Најоптоварени и понатаму се болниците во Тетово, Гостивар, делумно во Кичево, Струга и Охрид. Во последните 24 часа здравствените власти регистрираа нови 870 случаи на Ковид-19 од направени 5.844 тестирања. Починаа...

(Фото) Ужас…: Еве каква храна им се дава на заразените пациенти на Инфективна

И додека пациентите се борат за воздух тие се хранат со несоодветна храна за нивната клиничка слика. Хорор детали раскажуваат пациенти кои лежат на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје. Имено до редакцијата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Проверувајте дали вашето ливче има печат за да не го прогласат за неважечко: ДИК го врати старото Упатство за важечки и неважечки ливчиња

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница изгласа поништување на вчера донесената измена на Упатството за важечки и неважечки...
- Advertisement -spot_img