January 22, 2021, 5:45 pm

Петре Шилегов

Шилегов со нов проект: Ние не спиеме, Скопје наскоро ќе има автобуско метро

Не спиеме, Скопје дефинитивно ќе има БРТ, објави градоначалникот Петре Шилегов на Фејсбук, најавувајќи го проектот „трамвај со гумени тркала“, односно автобуско метро. Не спиеме, Скопје дефинитивно ќе има БРТ – Бас рапид транзит. Популарното наречено автобуско метро, годинава почнува...

Шилегов ќe ги pyши pecтopaнитe нa кej: Ќe гpaди yлицa пpeд плoштaдoт

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов има намера да ги сруши терасите на рестораните на кејот пред плоштадот Македонија, дознава Радио Лидер. Угостителите кои имаат ресторани на кеј за Радио Лидер брифираат дека биле повикани во Град Скопје и им било кажано...

(Фото) Бpojките нe лaжaт: Двe третини од граѓаните не се зaдoвoлни од дoceгaшнaтa paбoтa нa градоначалникот Шилегов

Седумдесет проценти од граѓаните на се задоволни од досегашната работа на првиот човек на градот, градоначалникот Шилегов. Ова го покажа анкетата која Скопје Инфо ја спроведе во изминатиот период преку веб порталот, а во која учестуваа 1250 граѓани. Од вкупниот...

Шилегов не знае кои му се надлежностите: Пред избори ветуваше дом за згрижување на бездомници, денеска рече тоа не било во негова надлежност

Градот Скопје останува без нов дом за згрижување на бездомници. Ваков проект беше ветен од  градоначалникот Петре Шилегов, но на последната седница за советнички прашања на Советот на град Скопје тој истакна дека тоа не е во негова надлежност. Советничката од...

Според Шилегов: Имаме сериозно подобрен квалитет на воздух во Скопје, ние немаме проблем со аерозагадувањето

Иако и вечерва во населбата Ново Лисиче е црвена фаза или 248 пм 10 честички аеро загадување, градоначалникот на Скопје Петре Шилегов смета дека Скопје нема проблем со аеро загадувањето и откако тој бил градоначалник воздухот бил подобрен иако...

Без коментар: Шилегов не бил крив за аерозaгадувањето, кривa била маглата

Но пред да дојде на власт често излегуваше на прес конференции и изјави обвинувајќи дека не се прави доволно за прочистување на воздухот, излегуваше на протести со маска заедно со неговите сопартијци, а на оваа проблематика му се темелеше...

На Шилегов не му се доволни 19 возачи, вработува нови, отворен оглас и за 135 други работни места

Наградно прашање е колку возачи треба да има еден градоначалник? До сега во градот Скопје се 19-тина на број, но се чини дека на Шилегов тие не му се доволни, па треба да се наплати она што е ветено...

Во најголемата kpиза, Шилегов вработува 135 партиски вojници, меѓу кој и личен возач, зошто претходниот го унапредил во раководител

Економијата е во рецесија, за 10 месеци 55 илјади луѓе останаа без работа поради корона кризата, а градоначалникот Шилегов вработува 135 партиски војници во градската администрација. Владеачкото мнозинство во Советот на Град Скопје и Петре Шилегов денес донесе одлука...

(Шилегов) Без коментар: Шилегов го издува носот во заштитна маска во живо на телевизија

Градоначалник на град Скопје, Петре Шилегов утрово гостуваше во емисијата „Магазин“ на Сител, каде што зборуваше за својот професионален, но и за својот приватен живот. Она што привлече внимание во неговото одесување, е кога на сред емисија, си го...

Трајановски: Шилегов протестираше под маска за загадувањето, за сега Скопје да е меѓу најзагадените градови во светот

Вечерва во Дневникот на Сител телевизија гостуваше поранешниот градоначалник на Град Скопје и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Коце Трајановски, кој истакна дека градот Скопје од 31 мерка за реализација за решавање на проблемот со загадувањето има реализирано само...
- Advertisement -

Latest News

Никако да им тргне: Ракометарите претрпеа уште еден поpaз

Македонската ракометна репрезентација го претрпе вториот пораз во главната фаза на Светското првенство, откако попладнево загуби убедливо од Русија...
- Advertisement -