October 28, 2021, 5:20 am

Пехчево

Силно невpeме пpeдизвика пpekин на струјата во Пехчево, отежнaт и сообраќајот поради одрони

Силно невреме со дожд и повремени грмотевици го зафати пехчевскиот регион. Дождот е најизразен на потегот од делчевското село Панчарево во правец кон Пехчево каде поради огромните количини воден талог сообраќајот се одвива со потешкотии. Од обилниот дожд на патниот...

(Видео) Китански: Во Пехчево ќе ги решиме сите инфраструктурни пpоблеми, со нови проекти, чесност и работливост ќе ја направиме општината подобро место за живеење

Изминуваат последните денови од четиригодишното владеење на СДСМ на локално ниво во општина Пехчево. Ги одбројуваме последните денови на власта која пред четири години ветуваше се’ и сешто за живот на сите граѓани во Општина Пехчево ама од тоа...

Во Пехчево нема противпожарна служба

Немам зборови со кои можам да упатам благодарност до пожарникарите од Бугарија, но и од Словенија, кои денес се упатени кон овој регион. Нема поголема надеж и помош кога гледаш дека огнот со неверојатна брзина ти се доближува до...

Во Пeхчевo oстанaa сaмo cуви грaнки

Пожарот во Пехчево на некои места е уште активен, а овие фотографии сведочат за пустошот што остана по гаснењето на пламените јазици кои вчера го зафатија овој дел од Македонија. Сите фотографии погледнете ги ТУКА.

Спасен манастирот „Св Петка” од пламените јазици кај Пехчево

Натчовечките напори на жителите, пожарникарите и сите инволвирани во гаснењето ја спасија од опожарување манастир „Св.Петка” од пожарот кој повеќе од 10 часа беснее во Пехчево. Моментално ситуацијата е под контрола, а гаснењето продолжува со четири возила кои пристигнаа...

(Видео) Противпожарни возила од Бугарија се вклучуваат во гаснење на пожарите во пехчевско

Помошта која што беше најавена од Бугарија од пет противпожарни возила пристигна на критичното подрачје зафатено со пожар кај маалото Пасјак во село Нов Истевник. Во разговорот со градоначалникот на Делчево Горан Трајковски и останатите надлежни, одлучено е четири...

Скопје испрати три возила на Пpoтивпожарната бригада на помош во Пехчево и Делчево

Три екипи пожарникари со 3 возила на Противпожарната бригада на Град Скопје, придружувани со 3 цистерни со вода од јавните градски претпријатија, се упатија кон Пехчево и Делчево да помогнат во гаснењето на пожарите; соопшти градоначалникот на Град Скопје,...

(Видео) Kpитично во пехчевско, огнената стихија е на праг да го проголта селото Умлена

Над Пехчево во моментов, споделувајте, помагајте, Умлена, Робово, Св.Петка, се е критично. Огнените јазици кои беснеат во Пехчевско се на праг да го проголтаат селото Умлена. Селаните од ова пехчевско село молат за помош и споделуваат снимки од ужасот. Цела ноќ...

Мицкоски во посета на Делчево, Берово и Пехчево

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска ќе ги посети општините Делчево, Берово и Пехчево. Според најавите од партијата, Мицкоски ќе го посети пазарот во Делчево, а планирана е и посета на фирма Дамјанов (поранешно Палтекс). Мицкоски пред пазарот во Делчево ќе...

Вилата на сопственикот на Канал 77 полеана со нафта

Очигледно насилно отворена влезна врата и полеана со нафта целата покуќнина, оставиле зад себе вандалите, кои во некој од деновите од изминатата недела влегле во викенд куќата на сопственикот на Канал 77, Горан Гаврилов во Пехчево, објавија медиумите. Викенд куќата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...
- Advertisement -spot_img