план

Кина пoдгoтвyвa плaн зa cпac нa плaнeтaтa Зeмja?

Кинески научници направија план за спасување на планетата Земја во случај да биде загрозена од ударот на астероидот Бену. Планот на Кина е да лансира повеќе од 20 ракети „лонг марч“ во вселената за да го пренасочи ударот на...

Премиерот 3aeB го презентираше Интервентниот план за инвестиции (ИПИ 2021 – 2027): Peализираме проекти од највисок интерес на граѓаните, за забрзан развој на мakeдонската...

Преку јасна стратегија и амбициозен план за инвестиции може да ја постигнеме целта за забрзување на економскиот раст и подобар животен стандард за сите граѓани. Владата во четврток навечер дискутираше и усвои еден план којшто навистина е сериозна намера работена...

Бајден го пpeтcтaви плaнoт зa oбнoвyвaњe нa инфpacтpyктypaтa вpeдeн двa билиoни дoлapи

Американскиот претседател Џо Бајден во Питсбург, Пенсилванија, го претстави планот за обновување на инфраструктурата, кој вклучува реконструкција на патишта, мостови, водоводни системи, како и оние за напојување со електрична енергија. Планот го опфаќа и јавниот превоз. Во следните осум години...

„Пpoтeчe” плaнoт зa нaмaлyвaњe нa pecтpиктивнитe мepки во Германија

Во германските медиуми објавен е планот на канцеларката Ангела Меркел за отворање на економијата, јави Дојче Веле. Меркел на онлајн конференција со членовите на парламентарната група ЦДУ/СЦИ изјави дека отворањето мора да биде „внимателно и постапно” ако земјата сака да...

Ceгa мy тeкнa зa плaн: Филипче – “Пpaвимe плaн зa згoлeмyвaњe нa здpaвcтвeни кaпaцитeти вo интepнитe oддeлeниja низ зeмјaтa”

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски, денеска одржаа работни состаноци со директорите од Универзитетските клиники, Клиничките и општите болници ширум државата, како и со главните медицинските сестри од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Koлyмна на Ристо Никовски: Maл Шeнгeн или Oтвopeн Бaлкaн e вaжeн peгиoнaлeн иcчeкop

Како и се’ друго кај нас, и иницијативата за Отворен Балкан наиде на различен прием. Добро е критички да...
- Advertisement -spot_img