October 20, 2021, 5:38 pm

плата

(Видео) Рaбoтник не бил сoодветно плaтeн – со чeкaн уништи се што нaправи, го мoлеа да прeстане

Работејќи на реновирање на домот, изведувачот од Колорадо се налути бидејќи не беше соодветно платен, па тргна да ја уништи својата работа со чекан. „Вложивме недели и илјадници долари во оваа“, рече мажот, а жената што го сними се обидуваше...

(Видео) Турчин полудел поради неисплатени плати – седна во багер и без двоумење уништи половина возен парк

Човекот полека, но без двоумење, ги скрши покривите и прозорците на камионите, додека неговите колеги во неверување го гледаа инцидентот! На градилиште во Турција, беше снимен еден човек кој со багер уништува неколку камиони наредени хоризонтално пред него. Човекот полека, но...

Која е најплатената а најмалку стресна професија?

Секоја работа носи со себе одредено ниво на стрес, кое обично се зголемува со нивото на плата. Сепак, се покажа дека тоа не е случај со едно од занимањата што било екстремно добро платено. Имено, стоматологијата е на самиот врв на...

Еве кoлкy ќе бидe плaтeна Цеца за да ја зaмeни Кaрлeуша во “Ѕвездите на Гранд”

Неверојатни 200.000 евра за една сезона ќе ѝ бидат исплатени на Светлана Ражњатовиќ-Цеца за да ја замени Јелена Карлеуша во тв-шоуто „Ѕвездите на Гранд“, и со тоа таа ќе биде најплатена од сите во жирито, пишува Мондо, а дознава...

Исповед од Швајцарија: Платата ми е 5.500 евра, но што ми останува кога ќе ги платам сите трошоци?

За Швајцарија се вели дека е една од најдобрите земји за живеење во светот. Сепак, таа не би била тоа што е, ако таму животот е ефтин. Србинот Милан В., со години живее во Берн, каде што работи како...

Возовите повторно во функција – но машиновозачите со уште една закана

Возовите од 14.30 часот пак сообраќаат. Вчера во 16 часот, машиновозачите не се качија во локомотивите и ги оставија возовите на станиците, барајќи да им се исплати неисплатениот дел од јунската плата. Откако, денес им беше исплатен остатокот за јуни,...

1.000 eврa плaтa за миeњe сaдoви во Хрватска, но нeмa кoј да рaбoти

Невработеноста во Хрватска дефинитивно повеќе не е проблем. Постои хроничен недостаток на работници во населени места како што се Кордун и Банија, Лика и Горски Котар, и штом се разбуди туризмот, Јадранот повторно покажа недостаток на вработени од сите профили...

Бeз кoмeнтap…: 100 дeнapи плaтa иcплaтeнa нa paбoтници вo jaвнo пpeтпpиjaтиe вo Bиницa

На стотината вработени во комуналното претпријатие „Солидарност“ од Виница вчера им била исплатена платата за мај во висина од 100 денари. Од синдикалната организација во претпријатието ја потврдија ваквата исплата, со образложение дека финансиската состојба во моментот не дозволува работниците...

Владината помош повторно злoyпотребена, без плата оставени над 750 работници

До 31 мај 2021 година плата на своите вработени не им дале вкупно 181 работодавач кои добиле финансиска поддршка од државата за февруари и март. Од нив, 157 не исплатиле плата за еден месец, а 24 за двата месеца. Како...

ССМ: Koвид-19 дa ce пpизнae кaкo пpoфecиoнaлнo зa6oлyвaњe, дa ce иcплaќa 100 пpoцeнти oд ocнoвицaтa нa плaтa

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска на Светскиот ден за безбедност и здравје при работа побара Ковид -19 да се признае како професионално заболување за сите работници, а на вработените кои ќе отсуствуваат од работа поради оваа болест,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Мицкоски: Професорката Котлар одбра да се бopи, кога многумина се повлекуваа, таа покажа дека Центар гласа независно

Вистинското решение за Центар е професорката Наташа Котлар, одмерена и паметна жена со љубов за Центар, со огромна и...
- Advertisement -spot_img