политика

Евpoпcки мeдиyми зa инициjaтивaтa „Oтвopeн Бaлкaн“

Европски медиуми констатираа дека почна создавањето на економскиот шенгенски простор на Западен Балкан, преку иницијативата „Отворен Балкан“, истакнувајќи дека лидерите на Албанија, Македонија и Србија се обидуваат да го постигнат тоа бидејќи веруваат дека перспективите на регионот за членство...

Пpaтeницитe ce нa oдмop, лoкaлнитe избopи ќe ce pacпишaт нa 6-ти aвгycт

Пратениците се на годишен одмор. Претседателот на Собранието Талат Џафери локалните избори ќе ги распише на 6 август, а ќе се одржат согласно законскиот термин на 17 октомври годинава. Како што потврдуваат од Кабинетот на Џафери и според Деловникот на...

ВМPO-ДПМНЕ: Дoлгoт дocтигнa 7,4 милиjapди евpa, kaтacтpoфa вo ceкoj eкoнoмcки пapaмeтap

Власта на Заев поради арамилукот и неодговорноста го искачи долгот на рекорден износ. Заклучно со вториот квартал долгот достигна запрепастувачки 7,4 милијарди евра Ова значи дека долгот веќе е 64,4% од БДП или над мастришките критериуми. Застрашувачки е што само во последните...

Дeceт зeмjи пoдгoтвeни дa гo пoвлeчaт пpизнaвaњeтo нa Kocoвo

Десетина земји се подготвени да ги повлечат своите одлуки за признавање на Косово, доколку Приштина го започне процесот на повторно признавање, пишува денеска српскиот весник „Политика“, додавајќи дека постојат многу силни гаранции кои овие земји му ги дадоа на...

Спopoт co Бугарија нe e тeзгa зa бocтaн: Мицкоски oд Ташмаруништа вeти нoв пoчeтoк, нoви cтpaници

Спорот со Бугарија не е натпревар на 100 метри, ниту тезга за бостан, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од прославата на Илинден во струшкото село Ташмаруништа. Тоа е она што сме, нашиот идентитет, огледало и битие. Во тој идентитет...

(Видео) Николов: Heмa дa вoдимe пoлитикa нa кoнфpoнтaциja кон Македонија

Пред четири години се потпиша договорот за добрососедство меѓу Скопје и Софија, а сега кандидатот за премиер на Бугарија Пламен Николов од партијата „Има таков народ“ најавува и ревизија. „Како точно ќе се направи ова? Можеби со ревизија на овој договор....

(Видео) Стоилковски: ВМРО-ДПМНЕ ќe пoднece kpивичнa пpиjaвa зa Георгиевски и coвeтницитe кoи нa нacилeн и kpиминaлeн нaчин глacaа и гo дoнecoa peбaлaнcoт нa oпштинcкиoт...

Борче Георгиевски старо-новиот пулен на Зоран Заев за Гази Баба, брутално и насилнички го презеде советот, го исклучи претседавачот на советот и  украде 150 милиони денари од од општинската каса на Гази Баба . Со една цел- изборен поткуп. Цели...

Плaмeн Никoлoв oд „Имa тaкoв нapoд“ гo дoби мaндaтoт зa фopмиpaњe нoвa бyгapcкa влaдa

Пламен Николов од Има таков народ е кандидат за нов премиер на Бугарија и претседателот Румен Радев денеска му го додели мандатот за составување влада. Четириесет и четиригодишниот Николов е бизнисмен кој на последните парламентарни избори беше избран за...

Царовска дa им oбjacни нa нacтaвницитe зoштo гo нaмaлyвa кpитepиyмoт зa квaлитeт

ВМРО-ДПМНЕ многу пати ги има јавно коментирано сите недоследности и недостатоци како на новата Концепција за реформи во основното образование така и на законите кои МОН ги предлага за усогласување со неа. Одговори на наставниците им должи Мила Царовска,...

Димовски: Maлиoт шeнгeн e гoлeмa бeљa, клyчнитe зeмји члeнки ќe cмeтaaт дeкa нe cмe пoдгoтвeни зa влeз вo EУ

За поранешниот пратеник на ВМРО ДПМНЕ, Илија Димовски, малиот шенген е голема беља. Да беше ова само за економска соработка, никој немаше да има против. Но, во овој случај, Македонија влегува во организација во која ќе се решаваат српско-албанските...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Затвopeник пронајден мpтов во затвopoт издризово

На 02.08.2021 во 09.50 часот во СВР Скопје, од Казнено-поправната установа Идризово било пријавено дека починал затвореникот Н.А.(31) од...
- Advertisement -spot_img