попис

Пoпиcoт oдлoжeн зa ceптeмвpи, лoкaлнитe избopи зa втopaтa пoлoвинa нa oктoмвpи, ќe глacaмe co oтиcoк oд пpcт

Со синоќешното гласање Собранието и формално го одложи пописот во земјата кој наместо во април ќе се спроведе од 5 до 30 септември, а соодветно на тоа и локалните избори што најверојатно ќе се одржат на 24 или 31...

Заев за пописот: Нема договори за бројките, секој да се попише и ќе бидеме толку колку што сме

„Обврска на граѓаните е да го прифатат и да учествуваат во пописот и податоците ќе кажат колку сме", рече премиерот Заев во интервјуто за ТВ канал 5 на прашањето за пописот, и додаде никој не може и не...

Одложени и пописот и локалните избори

Собранието на Република Македонија вечерва ги донесе Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2021 година, по скратена постапка и измените и дополнувањата на Изборниот законик со којшто се...

Продолжи седницата за одложување на пописот

Собранието попладнево го започна продолжението на 38. седница на чиј дневен ред се измените и дополнувањата на Законот за попис, со којшто се предвидува одложување на пописот за септември, и измени и дополнувања на Изборниот заоник. На барање на...

Прекината седницата за одложување на пописот, пратениците не можеле да најдат паркинг

Собранието на Република Македонија попладнево го започна продолжението на 38. седница на чиј дневен ред се измените и дополнувањата на Законот за попис, со којшто се предвидува одложување на пописот за септември, и измени и дополнувања на Изборниот заоник....

Coбpaниeтo ja пoчнa пocтaпкaтa зa oдлoжyвaњe нa пoпиcoт: Измeнитe дeнecкa вo Зaкoнoдaвнo-пpaвнaтa кoмиcиja

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, што би се одржал од 5 до 30 септември. Пратениците вчера ја изгласаа потребата од донесување на Предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите...

Села: ДУИ ги пpeдаде Албанците

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, смета дека неприфатливо да се игнорираат законите, а за политиките во земјата тие да слушаат на прес конференции, место да бидат на маса со Мицкоски и Заев -Од она што го слушнавме...

Мицкоски дeциден: Нема да признаеме резултати кои не се добиени според методологијата на Евростат

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ денес во гостување во емисија на телевизија ТВ21 посочи дека ВМРО-ДПМНЕ ќе признае единствено попис кој што ќе се одвива според ЕУРОСТАТ методологијата. Резидентно население и дијаспора се два различни поими. Таков тип на резултати...

Отфрлени над сто амандмани на Законот за одложување на пописот, утре продолжува расправата пред Законодавно-правната комисија

Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2021 година, по скратена постапка. Претседателот на Комисијата за европски прашања Арбер Адеми од ДУИ...

Алијанса и Алтернатива поднеле 200 амандмани на Законот за попис

Претседателот на Собранието Талат Џафери, попладнево ја прекина 38-седница на чиј дневен ред се само две точки – измените на Законот за попис и на Изборниот законик, и најави дека продолжението ќе биде закажано кога ќе заврши расправата во...
- Advertisement -

Latest News

Сeрија зeмјотреси во Грција нaјсилниот 4,1 степен

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала вечерва ја потресе Грција, јавуваат локалните медиуми. Според порталот „Flash.gr“, Обединетата...
- Advertisement -