попис

Алијанса и Алтернатива поднеле 200 амандмани на Законот за попис

Претседателот на Собранието Талат Џафери, попладнево ја прекина 38-седница на чиј дневен ред се само две точки – измените на Законот за попис и на Изборниот законик, и најави дека продолжението ќе биде закажано кога ќе заврши расправата во...

Џафери ја пpekина седницата за Законот за попис

Собранието попладнево ја продолжи 38. седница со две точки на дневниот ред, одложување на пописот што би се одржал од 5 до 30 септември, и измена на Изборниот законик со кој се предвидува употреба на терминали за отчитување на...

Почнува постапката за одлагање на пописот

Со 95 гласа „за“ и со 7 „против“ на пратениците од коалицијата Алијанса за Албанците-Алтернатива, Собранието го усвои, предлогот да се расправа за измена на Законот за пописот со кој оваа статистичка операција ќе одложи за месец септември, а...

Д У И глacaшe зa oдлaгaњe нa пoпиcoт вo пpвo читaњe нa зakoнoт, Џaфepи ги уkopи Заев и Мицкоски дa нe ce дoгoвapaaт caми...

Со 95 гласови „за” и 7 „против”, пратениците го направија најзначајниот чекор за одлагање на Пописот, кој требаше денеска да почне. Го изгласаа во прво читање. Предлог-законот за преместување на Пописот од денеска, за некој ден од петти до 30...

Пописот се уште нe е одложен, ќе оди пред Комисија каде oдлoжyвaњeтo ќе го блokиpa албанската oпoзициja

Законот за одложување на пописот попладнево го помина дневниот ред, а утре и задутре се очекува законот да ги помине и комисиските филтри. Најнапред во комисијата за политички систем а потоа и во комисијата за европски прашања. Поради најавите за...

Дoceгa caмoпoпишaни 177.875 мaкeдoнcки дpжaвjaни oд диjacпopaтa

Преку апликацијата за самопопишување досега се евидентирани вкупно 177 875 лица од дијаспората, објави денеска на веб страницата Државниот завод за статистика. Најмногу самопопишани граѓани има од Швајцарија – 58 067, Германија – 40 400 и Италија – 25 618. Во...

Митовски открива: Алијанса не попушта, утре почнува пописот

Александар Митовски, уредникот на Инфомакс во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на ТВ Алфа откри дека и покрај најавата за одложување на пописот од страна на премиерот Заев, истиот ќе започне утре, како што беше планирано. Инфомакс го...

Заврши седницата на Владата: Усвоен предног законот за одлагање на пописот

Владата на Република Македонија на денешната 59-та седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија во 2021 година. До Собранието на Република Македонија ќе биде доставен...

Џафери за пописот: Ако некој сака да „протне“ закони без процедура, нека повели на мое место, јас си одам дома

Вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 дебата на претседателот на Собранието, Талат Џафери со Имер Селмани и Алберт Муслиу. Талат Џафери рече дека нема да дозволи никој да протне закони без да минат низ процедура, мислејќи на законот со кој...

Џафери нepвозен: Не може на прес-конференција да се пролонгира попис, ова е држава со закон и ред

Жестока дебата во „Клик Плус“ на ТВ21 помеѓу Талат Џафери, Имер Селмани и Алберт Муслиу. Џафери со мала доза на нервоза, неколку пати упати порака дека има Закон и Устав и дека не може на една прес-конференција да се...
- Advertisement -

Latest News

Од турски агол: Америка сака да ја врати Русија во 90-тите

Американската желба е Русија да се врати во времето кога била затворена земја како што тоа било случај во...
- Advertisement -