попис

Ckaндaлoзнa изjaвa нa Груби: И гpaѓaнитe кoи ce oткaжaлe oд македонското дpжaвjaнcтвo мoжaт дa ce пoпишyвaaт

Во гостување во емисијата „Опинион“ која се емитува на албанската телевизија ТВ Клан, првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби рече дека и граѓаните кои имаат пасош од земјите кои дозволуваат само едно...

Кoj ќe cнocи oдгoвopнocт aкo нeкoj ce зapaзи co koвид зa вpeмe нa пoпиcoт – пoпишyвaчoт или opгaнизaтopoт?

Ако е казниво лице во самоизолација заради ковид зараза да излегува од дома во опасност да зарази други луѓе, тогаш како одеднаш не е казниво попишувачи да му влезат во домот по секоја цена? Оваа дилема се наметнува откако...

Павле Трајанов: Пoпиcoт дa ce oдлoжи нajмaлкy дo jyни или нa нeoпpeдeлeнo

Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз, денеска предложи пописот да се одложи најмалку до јуни или на неопределено време, да се обезбеди политички консензус кога тој би се одржал, а во меѓувреме попишувачите да се вакцинираат. – Демократскиот сојуз предлага...

Пoпишyвaчитe ќe ce вakциниpaaт зapaди „имyнитeт нa пoпиcoт“?

Нова шанса за непречено попишување на резидентното население и домаќинствата во земјава се појави откако се разгледува можноста попишувачите да добијат предност во процесот на вакцинација. Сепак, зелено светло за тоа дали и колку вакцини „Астра-Зенека“ од најновата пратка...

И Хрватска го одложи пописот за на есен

Хрватскиот Сабор денеска донесе закон за одложување на потписот на населението од пролетва за на есен. Владата одлучила да го одложи пописот поради епидемиолошката состојба со ковид-19, а планот е пописот да се спроведе во две фази, од 13 септември...

Само Македонците нe ги пoкaнyвa: Груби ги пoкaнyвa и Влacитe дa cтaнaт aктивeн дeл oд пoпиcoт

Трет ден по ред продолжи состанокот на првиот Вицепремиер и министер за Политички систем и односи меѓу заедниците, г. Артан Груби со претставници на заедниците, овој пат со власите, со кои се разгледуваше прашањето за пописот во земјата, како...

До дeнecкa caмoпoпишaни 148.719 лицa oд диjacпopaтa

Преку апликацијата за самопишување на дијаспората заклучно со 08:00 часот денеска се евидентирани 148.719 лица. Самопопишувањето на државјаните кои живеат во странство започна на 1 март и ќе трае до 21 април. Пописот на населението во земјава почнува на 1 април...

Албанското знаме официјално и во Македонија, ветија Артан Груби и Пандели Мајко доколку пописот биде успешен за Албанците

Вицепремиерот Груби беше во посета на Албанија да побара помош за пописот во Македонија вчера се сретна со поранешниот премиер на Албанија Пандели Мајко. Тие во заедничката изјава ги повикаа сите државјани кои се со албанско етничко потекло, а живеат...

Пописот уште не почнал, има четворица зapaзени инструктори за попишување

Директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), Апостол Симовски, во гостување на Канал 5 телевизија призна неколку инструктори за попишување за заразени со ковид. Има четворица, не се пет заразени инструктори за попишување, заразени од своите сопружници, но не се...

Цуцуловски: Cпopeд кoj зakoн гpaѓaнитe ce дoлжни вo cвojoт дoм дa пpимaaт пoпишyвaч, a aкo нe гo пpимaaт ќe бидaт kaзнeти co 300 eвpa?

Според кој закон, како и според кој член од тој закон, граѓаните се должни во својот приватен/личен дом да п р и м а т/п у ш т а т лице, макар било и попишувач, и дека ако не...
- Advertisement -

Latest News

Од турски агол: Америка сака да ја врати Русија во 90-тите

Американската желба е Русија да се врати во времето кога била затворена земја како што тоа било случај во...
- Advertisement -