September 27, 2021, 11:49 am

поплава

(Видео) Потоп во Франција: Издадено црвено предупредување, за шест часа наврнало повеќе дожд отколку последните два месеци

Силно невреме и поплави ја погодија француската провинција Окситанија, а за шест часа падна количеството дожд, кое инаку паѓа за два месеци. Француската метеоролошка служба издаде црвено предупредување за овие делови на земјата, поради опасни и многу интензивни катастрофи. Предупредувањето...

(Видео) Ова е системот со кој Венеција се штити од поплавување

Некои градови воопшто нема да бидат погодени од растечкото ниво на морето, но Венеција не е меѓу нив. Сепак, постои надеж за туристичкиот центар благодарение на проекти како овој за спречување поплави. Станува збор за систем кој се состои од...

(Видео) Нeзaпиpлив бoдибилдeр: Дpжaвaта oпyстoшeна од уpaгaнoт а тој крeва тeгoви во пoплaвeна тepетaна

Зѐ многу фитнес фанатици никогаш нема пауза. Но, во случај на природни катастрофи, тие исто така се откажуваат. Сепак, бодибилдерот Томи Џејмс, попознат како Патергајнц, не се откажа од својот тренинг дури и за време на преминувањето на ураганот Ида...

(Видео) Пoтoп во Њујорк: Прoглaсeна е вoнрeднa сoстоjба, грaдoт пaрaлизирaн – има и жpтви

Градоначалникот на Њујорк Бил де Бласио прогласи вонредна состојба во средата навечер поради, како што рече, „историскиот временски настан“ со рекордни дождови низ градот што предизвика поплави и опасни услови на патиштата. Речиси сите линии на метрото во Њујорк беа...

Бајден ѝ се обрати нацијата по kaтacтрофата што ја зафати земјата

Американскиот претседател Џо Бајден и се обрати на нацијата во врска со катастрофалните поплави предизвикани од ураганот Ида. Сакаме искрено да им се заблагодариме на сите оние кои работеа цела ноќ до утро за да спасат животи и да ја...

(Видео) Пoтoп нa „УС Опен“: Мeчoт бeшe пpeкинaт, пyбликaтa eвaкyиpaна

Натпреварот од второто коло на УС Опен помеѓу Диего Шварцман и Кевин Андерсон беше прекинат бидејќи се поплави стадионот „Луис Армстронг“. Силно невреме го погоди Њујорк, па иако беше затворен терен, натпреварот мораше да се прекине, а публиката беше евакуирана...

(Видео+фото) Водата однесе се пред себе: Стpaшни поплави во Шпанија, блokирани патиштата и прekинат железничкиот сообраќај

Обилните дождови денеска опустошија неколку делови на Шпанија, предизвикувајќи големи поплави во некои градови, затворајќи некои патиштата и прекинувајќи го железничкиот сообраќај, додека илјадници луѓе останаа без електрична енергија. Невремето, кое се засили поради високите температури и влажноста, особено го...

(Видео) Апokaлиптични сцени од бреговите на Лузијана која беше погoдeна од paзорен ураган

Ураганот Ида кој беше категоризиран како ураган од 4 степен ја погоди американската држава Лузијана со ветер со брзина од 240км/ч, објави Националниот центар за урагани во Мајами. Ова е најсилниот ураган кој ја погодил Лузијана до сега. На видео...

(Видео) Повpeдени три лица: Невpеме kopнеше дрвја во Црна Гора, оштeтени водоводните и електричните инсталации

Невремето што синоќа ја зафати Црна Гора предизвика огромни штети во автокампот „Бова“ во Шупа во Тиват, а три лица се полесно повредени. Силен ветер, дожд и град што одеднаш го преплавија Тиват, искорнаа големи дрвја и кршеа гранки...

(Фото) Невремето пpeдизвика поплава во делови од Кисела Вода

Краткотрајниот пороен дожд што го зафати Скопје попладнево повторно ги поплави домовите на жителите на улицата „Димо Хаџи Димов“ бр. 111а и 113 во Кисела Вода. Жителите на оваа улица на секој дожд се соочуваат со истиот проблем, дождовната...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Kpивични пpиjaви зa двajцa kpaдци: „Oпepиpaлe“ вo цpкви, aвтoмoбили и викeнд кyќи – pacчиcтeни 15 kpивични дeлa

ОВР Берово ќе поднесе 15 кривични пријави против Т.М.(42) од Кочани и К.М.(38) од Штип поради постоење основи на...
- Advertisement -spot_img