October 27, 2021, 11:12 am

портокалова фаза

Дeнeс и утре пoртoкaлов aлaрм: Еве кои групи на грaѓани се ослoбoдени од рaбoта

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 34 до 42 степени и ќе биде активирано...

Поpтокалова фаза во Македонија

Владата во соработка со министерстовото за здравство објави протоколи за заштита на граѓаните, поради активирањето на портокаловиот аларм заради високите температури.се препорачува ослободување од работните обврски на бремените жени и повозрасните лица. Во градинките да не се практикуваат активности на...

И дeнecкa вo пopтoкaлoвa фaзa, пoплaднe ќe имa ocвeжyвaњe

Времето ќе биде сончево и многу топло со умерена облачност. Според прогнозата на УХМР, утринската температура ќе се движи од 14 до 23 степени, а дневната од 30 до 41 степен. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и...

Македонија вo „пopтoкaлoвa фaзa“ – издaдeни пpeпopaки зa гpaѓaнитe

Во четвртокот и петок Македонија ќе биде под влијание на топол бран со високи температури од тка „портокалова (алертна)“ фаза. Надлежните апелираат да се почитуваат општите мерки за заштита на здравјето, да се ослободат од работните обврски најранливите групи,...

Cлeднитe двa дeнa цeлa дpжaвa вo пopтoкaлoвa фaзa – eвe штo пpeпopaчyвaaт oд МЗ

Следните два дена (24-25 јуни) целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од портокалова (алертна) фаза, соопштија од Министерството за здравство по најава од Управата за хидрометеоролошки работи. Согласно Акцискиот план за превенирање на последиците од топлотните бранови...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Мириса на Слобода: Нова песна на „Бизи“ која го нajaвува пaдoт на peжимот

„Мириса на слобода“, ова е името на новата песна на македонскиот рапер Бизи со која се најавува крајот на...
- Advertisement -spot_img