September 26, 2021, 8:44 pm

поскапување

Ново поскапување на зејтинот?

Цените на сончогледот на светските берзи урнебесно растат и веќе не е можно да се издржи ни со сегашната продажна цена во Македонија, вели за „Слободен печат“, Румен Смилевски, претседател на Одборот на директори во велешката фабрика „Благој Ѓорев“. „Благој...

РКЕ донесе одлука: Ова се новите цени на горивата

Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за 3,5 денари за литар, Екстра лесното масло за домаќинство за 1,5 денари, а бензините за по два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со оваа одлука се врши...

Ќе имa ли нoвo пocкaпyвaњe нa гopивaтa?

Нова одлука за цената на нафтените деривати денеска ќе донесе Регулаторната комисија за енергетика. Минатата недела РКЕ донесе одлука со која цените на бензините и екстра лесното масло за домаќинство се зголемија за половина денар. Цената на дизелот, пак, остана непроменета.

Идните дeнoви ќe знaeмe зa кoлкy ќe пocкaпи cтpyjaтa

Евтината тарифа на струјата ќе остане, а новата цена ќе се знае наскоро.  Следната недела РКЕ ќе соопшти кои од барањата на Мепсо и Електродистрибуција ќе бидат прифатени. Но, новата цена најмногу зависи од цената на произведената струја која ЕСМ во...

Пocкaпyвaњeтo нa цeнaтa нa дизeлoт зa 4 дeнapи – Удap нa Заев зa нajcиpoмaшнитe

Заев трајно ќе ја покачи цената на дизелот за 4 денари, за да покрие долгови и да има за тендери. Ребалансот на буџетот кој го предлага Заев предвидува воведување на нов данок, надомест за дизел горивата во висина од...

ОН: Нajгoлeмo пocкaпyвaњe нa хpaнaтa нa глoбaлнo нивo вo пocлeднитe 10 гoдини

Податоците на Обединетите нации покажуваат дека глобалните цени на храната се зголемиле за 39,7 проценти во мај, што е најголемо месечно зголемување од октомври 2010 година. Индексот на цените на храната на Организацијата за храна и земјоделство (ФАО) ги следи...

Дo кaдe дojдoвмe..: Ha Македонија и ce зakaнyвa цeнoвeн шok, гpaѓaнитe eдвaj kpпaт дeн зa дeн

На Македонија и се заканува ценовен шок, цените на основните производи постојано растат, народот одвај преживува, а власта ништо не презема. Покрај растот на цените на прехранбените производи од по дваесетина денари, месната индустрија најавува ново покачување на сувомесните...

Kpизатa допрвa доаѓа: Најавено драстично поскапување на сувомесните производи

Месната индустрија најавува драстични поскапувања ако Владата за максимум еден месец не ги врати редовно одобруваните количини од 6.400 тони за увоз на замрзнато свинско месо. Како што беше речено денеска на прес-конференција, освен ценовен шок за домашните потрошувачи, може...

Hoв цeнoвeн шok зa пoтpoшyвaчитe?: Cyвoмecнитe пpoизвoди ќe пocкaпaт aкo нe ce дoзвoли yвoз нa 6.400 тoни зaмpзнaтo cвинcкo мeco

Месната индустрија најавува драстични поскапувања ако Владата за максимум еден месец не ги врати редовно одобруваните количини од 6.400 тони за увоз на замрзнато свинско месо. Како што беше речено денеска на прес-конференција, освен ценовен шок за домашните потрошувачи, може...

Ќe пocкaпaт вakцинитe „Фајзер“

Весникот „Фанпејџ“ пишува дека Европската Унија постигнала договор со американскиот производител на вакцини „Фајзер“ за зголемување на испораката на лекот за европскиот пазар и дека контингентот од 10 милиони дози, првично планиран за втората половина на годината, ќе биде...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Си гласаше за себе: Гаф на Армин Лашет, кандидатот за канцелар на Германија погpeшно го свитка гласачкото ливче и го покажа својот глас

Гафот на Армин Лашет, кандидатот за канцелар на Германија од ЦДУ/ЦСУ, кој погрешно го свитка своето гласачко ливче...
- Advertisement -spot_img