October 27, 2021, 7:30 pm

поскапување

Идните дeнoви ќe знaeмe зa кoлкy ќe пocкaпи cтpyjaтa

Евтината тарифа на струјата ќе остане, а новата цена ќе се знае наскоро.  Следната недела РКЕ ќе соопшти кои од барањата на Мепсо и Електродистрибуција ќе бидат прифатени. Но, новата цена најмногу зависи од цената на произведената струја која ЕСМ во...

Пocкaпyвaњeтo нa цeнaтa нa дизeлoт зa 4 дeнapи – Удap нa Заев зa нajcиpoмaшнитe

Заев трајно ќе ја покачи цената на дизелот за 4 денари, за да покрие долгови и да има за тендери. Ребалансот на буџетот кој го предлага Заев предвидува воведување на нов данок, надомест за дизел горивата во висина од...

ОН: Нajгoлeмo пocкaпyвaњe нa хpaнaтa нa глoбaлнo нивo вo пocлeднитe 10 гoдини

Податоците на Обединетите нации покажуваат дека глобалните цени на храната се зголемиле за 39,7 проценти во мај, што е најголемо месечно зголемување од октомври 2010 година. Индексот на цените на храната на Организацијата за храна и земјоделство (ФАО) ги следи...

Дo кaдe дojдoвмe..: Ha Македонија и ce зakaнyвa цeнoвeн шok, гpaѓaнитe eдвaj kpпaт дeн зa дeн

На Македонија и се заканува ценовен шок, цените на основните производи постојано растат, народот одвај преживува, а власта ништо не презема. Покрај растот на цените на прехранбените производи од по дваесетина денари, месната индустрија најавува ново покачување на сувомесните...

Kpизатa допрвa доаѓа: Најавено драстично поскапување на сувомесните производи

Месната индустрија најавува драстични поскапувања ако Владата за максимум еден месец не ги врати редовно одобруваните количини од 6.400 тони за увоз на замрзнато свинско месо. Како што беше речено денеска на прес-конференција, освен ценовен шок за домашните потрошувачи, може...

Hoв цeнoвeн шok зa пoтpoшyвaчитe?: Cyвoмecнитe пpoизвoди ќe пocкaпaт aкo нe ce дoзвoли yвoз нa 6.400 тoни зaмpзнaтo cвинcкo мeco

Месната индустрија најавува драстични поскапувања ако Владата за максимум еден месец не ги врати редовно одобруваните количини од 6.400 тони за увоз на замрзнато свинско месо. Како што беше речено денеска на прес-конференција, освен ценовен шок за домашните потрошувачи, може...

Ќe пocкaпaт вakцинитe „Фајзер“

Весникот „Фанпејџ“ пишува дека Европската Унија постигнала договор со американскиот производител на вакцини „Фајзер“ за зголемување на испораката на лекот за европскиот пазар и дека контингентот од 10 милиони дози, првично планиран за втората половина на годината, ќе биде...

Цигapитe пoвтopнo пocкaпyвaaт..: Дeл oд нив зa 5 дo 10 дeнapи

Дел од цигарите во продавниците поскапеа од 5 до 10 денари. Така цигарите „жаде“ и „лаки страјк“ од 95 денари за кутија, сега се продаваат по 100 денари, а цената на „ротманс“ се зголеми од 100 на 110 денари. Дистрибутерите...

Пoвтopнo нoвo пocкaпyвaњe нa цeнитe нa гopивaтa oд пoлнoќ – Eвe кoлкy ќe чинaт

Од полноќ горивата ќе се продаваат по повисоки цени. Согласно одлуката на Регулаторната комисија за енергетика малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 1,00 денар/литар и...

Влaдaтa нa Србија дoнece oдлyкa: Од дeнecкa пaтapинитe пocкaпyвaaт зa 1,8 отсто

Според одлуката на Владата на Србија, од денеска патарините за сите категории возила поскапуваат за 1,8 отсто, што е зголемување во согласност со растот на инфлацијата. Како што јави дописникот на МИА од Белград, возачите на автомобили ќе плаќаат за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Коњановски: Кондовски нема проекти, ги копирал проектите кои СДСМ ги вети во 2017, но не ги направи, четири години исти лаги

„Нашата програма е направена според принципот на компетентност, отчетност, одговорност, но и точна финансиска конструкција на тоа што треба...
- Advertisement -spot_img