December 9, 2021, 10:45 am

поскапување

Hoв цeнoвeн шok зa пoтpoшyвaчитe?: Cyвoмecнитe пpoизвoди ќe пocкaпaт aкo нe ce дoзвoли yвoз нa 6.400 тoни зaмpзнaтo cвинcкo мeco

Месната индустрија најавува драстични поскапувања ако Владата за максимум еден месец не ги врати редовно одобруваните количини од 6.400 тони за увоз на замрзнато свинско месо. Како што беше речено денеска на прес-конференција, освен ценовен шок за домашните потрошувачи, може...

Ќe пocкaпaт вakцинитe „Фајзер“

Весникот „Фанпејџ“ пишува дека Европската Унија постигнала договор со американскиот производител на вакцини „Фајзер“ за зголемување на испораката на лекот за европскиот пазар и дека контингентот од 10 милиони дози, првично планиран за втората половина на годината, ќе биде...

Цигapитe пoвтopнo пocкaпyвaaт..: Дeл oд нив зa 5 дo 10 дeнapи

Дел од цигарите во продавниците поскапеа од 5 до 10 денари. Така цигарите „жаде“ и „лаки страјк“ од 95 денари за кутија, сега се продаваат по 100 денари, а цената на „ротманс“ се зголеми од 100 на 110 денари. Дистрибутерите...

Пoвтopнo нoвo пocкaпyвaњe нa цeнитe нa гopивaтa oд пoлнoќ – Eвe кoлкy ќe чинaт

Од полноќ горивата ќе се продаваат по повисоки цени. Согласно одлуката на Регулаторната комисија за енергетика малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 1,00 денар/литар и...

Влaдaтa нa Србија дoнece oдлyкa: Од дeнecкa пaтapинитe пocкaпyвaaт зa 1,8 отсто

Според одлуката на Владата на Србија, од денеска патарините за сите категории возила поскапуваат за 1,8 отсто, што е зголемување во согласност со растот на инфлацијата. Како што јави дописникот на МИА од Белград, возачите на автомобили ќе плаќаат за...

РКЕ дoнece oдлyкa: Oд yтpe нoвo пocкaпyвaњe нa гopивaтa

Со последната одлука на РКЕ се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,53%, во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени согласно oдлуката на РКЕ на Република Македонија од 11.01.2021 година. Малопродажните цени на...

Oвa се нoвитe цeни нa гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе стапат на сила од полноќ. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 0,50...

Пocкaпyвa пapкингoт вo Скопје, a цeнaтa зa пapкиpaњe вo кaтнитe гapaжи ќe бидe 2000 дeнapи

За пет денари ќе поскапе паркирањето на паркинзите со кои стопанисува Јавното претпријатие „Градски паркинг“  во Скопје. Според новиот ценовник кој треба да биде одобрен на седницата на Советот на Град Скопје која ќе се одржи в среда, нови...

И индycтpиcкитe пpoизвoди пocкaпea

Продажните цени на производителите на индустриски производи во септември се повисоки за 0,2 проценти на месечно ниво, додека на годишно ниво се бележи намалување од 0,5 отсто. Според податоците што денеска ги објави Државниот завод за статистика, во септември во...

Цигapитe пoвтopнo пocкaпyвaaт

Пакувањата со по 19 цигари излегуваат од употреба, а во наредниот период сите пакувања ќе мора да имаат 20 цигари. Така велат промените во Законот за тутун, производи од тутун и сродни производи, донесен во мај мината година, а примената...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Кина одобри лек за третман на Ковид-19

Кина го одобри лекот за третман на заболените од Ковид-19. За разлика од превентивната вакцина, третманот со лекот е наменет...
- Advertisement -spot_img