October 25, 2021, 9:01 am

последици

Кои се последиците за организмот доколку редовно пиете енергетски пијалоци?

Пиете често енергетски пијалаци со надеж дека ќе ви ја зголемат продуктивноста во текот на денот? Внимавајте, ефектот е краткотраен, а потоа дури и го зголемуваат заморот. Руската нутриционистка Олга Корабљова откри кои се последиците за организмот, доколку редовно се...

(Видео) Cтpaшнитe пocлeдици oд ypaганот „Ида“ во САД: Нajмaлкy 50 пoчинaти, гoлeм бpoј лyѓe ce иcчeзнати…

Најмалку 50 луѓе загинаа во ураганот Ида, кој го погоди североисточниот дел на САД, додека голем број луѓе се уште се водат како исчезнати. Папата Франциск ги повика оние што се погодени од катастрофата да бидат силни. Во Њујорк се потврдени...

Се уштe се чувствувaaт пoследицитe од eксплoзиjaтa во Бejрут

Секое трето семејство во Либан има дете кое се уште ги чувствува последиците од големата експлозија во пристаништето во Бејрут пред една година, кога загинаа повеќе од 200 луѓе, соопшти денеска Фондот за деца при Обединетите Нации (УНИЦЕФ). „Секое трето...

Кои се последиците од пожарите?

Македонија не престанува да гори. Нови пожари се јавуваат скоро секој ден, а македонските пожарникари мака мачат да постигнат. Голем дел од населението не ги сфаќа целосно последиците и негативното влијание што шумските пожари може да го имаат врз нивните...

Некои симптоми на коронавирус може да траат и до една година

Претходните студии покажаа дека оваа состојба ги погодува повеќе жените отколку мажите. Германски истражувачи спроведоа студија објавена во списанието „Клинички инфективни болести“, а резултатите од нивното истражување покажаа дека 77,1 процент од пациентите со КОВИД имале симптоми на болеста дури...

СЗО пpeдyпpeдyвa: Пocлeдицитe oд пaндeмиjaтa вpз meнтaлнoтo здpaвje ќe бидaт дoлгopoчни

Светска здравствена организација предупреди дека влијанието на пандемијата врз менталното здравје ќе биде долгорочно и далекусежно. Предупредувањето уследи откако експертите и лидерите повикаа на акција против вознемиреноста и стресот предизвикани од Ковид-19. – Сите се погодени на еден или друг начин....

Д-р Дрљевиќ: Зa лekyвaњe нa пocлeдицитe oд кopoнaтa пoтpeбни ce ocyм paзлични cпeциjaлиcти

Лицата кои имале коронавирус, а кои не слушаат добро потоа или се жалат на опаѓање на косата, црвенило на кожата, чешање, треба да побараат медицинска помош за да се спречи или забави преминот во хронична форма. Хронични заболувања Раководителот на Клиниката...

Бидете внимaтeлни и oдeтe нa лeкap: Kopoнaвиpycoт ocтaвa пocлeдици вpз cpцeтo

Директорот на Универзитетскиот клинички болнички центар на Србија проф. Д-р Милика Ашанин рече дека вирусот корона остава последици врз срцето и дека процесот на контрола и понатамошна реакција е различен за оние кои претходно имале проблеми со кардиоваскуларниот систем. Проф....

Cтyдиja oткpивa кaкoв e pизикoт oд дoлгopoчни пocлeдици кaj нeхocпитaлизиpaнитe лица oд Koвид-19

Пациентите со коронавирус кои не се хоспитализирани имаат мал ризик од сериозни, долгорочни ефекти од заразата, но кај нив е забележан поголем број посети на лекари по општа медицина по болеста, покажа студија објавена во списанието „Лансет заразни болести“...

Taжнa вecт: Oд пocлeдици нa Koвид-19 пoчинa Љубен Василески Саричко

Од последици предизвикани од коронавирусот Ковид 19, синоќа во Охрид, во 73-та година од животот почина истакнатиот стопанственик, општественик и спортски работник Љубен Василески – Саричко, објавува ОхридЊуз. Љубен Василески – Саричко, е роден во Охрид на 18.08. 1948 година....
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Фото) Aнкeта на ИПИC: Пoбeда на ВМРО-ДПМНЕ дoкoлку cлeдната нeдeла имa пapлaмeнтapни избopи

ВМРО-ДПМНЕ ќе биде победник доколку следната недела се одржат парламентарни избори, покажуваат резултатите од анкетата која ја споведе Институтот...
- Advertisement -spot_img