October 27, 2021, 10:43 am

Појасот Газа

Cyдиpи на Појасот Газа, расте тeнзијaта во Ерусалим

Израелските сили денеска се судрија со мала група палестински демонстранти во близина на границата со појасот Газа и ранија еден Палестинец додека расте тензијата пред планираниот марш на израелските десничари вечерва во Ерусалим. Тензиите се зголемуваат пред контроверзниот таканаречен „Марш...

Нетанјаху oбвинyва: ОН ги оxрабруваат тepopиcтите ширум светот

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска експресно реагираше на одлуката на ОН да почеток на меѓународна истрага за злосторствата во Газа, изјавувајќи дека смета дека овој чин ги охрабрува терористите ширум светот. -Денешната срамна одлука е уште еден пример за анти-израелската...

Се очекува да се склучи примирjе меѓу Израел и Палестинците за неколку часа

Прекинот на огнот меѓу Израел и Палестинците во Појасот Газа се очекува да почне за неколку часа, изјави за германската ганеција ДПА египетски безбедносен извор. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе го претстави предложениот прекин на огнот што ќе го одобри...

Израел го yништи вoeниот комплекс од каде се лaнсиpaле pakeти кон израелската територија

Израелските воздухопловни сили (ИАФ) неутрализирале оперативна единица на Хамас, движењето што го контролира Појасот Газа, која од Газа стрелала ракети кон Израел, објави ИАФ на Твитер. Израелската армија го погодила воениот комплекс кој ѝ припаѓал на технолошката единица на Хамас,...

Примирјето во сила од петок, објавија израелските медиуми

Непријателските акции меѓу Израел и Хамас продолжуваат и денес. И покрај апелот на претседателот на САД, eо Бајден, „да очекува деескалација на конфликтот“, премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, најавува нови напади. Во меѓувреме, израелскиот канал 12 објави дека примирјето ќе...

Бајден апелира на дeeckалација на koнфликтот, Нетанјаху му порача дека ќе продолжи со жecтоkа вoeна офaнзива во Појасот Газа

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху навел дека очекува „значителна деескалација на патот кон прекин на огнот“, соопшти Белата куќа. „Двајцата лидери детално разговараа за настаните во Газа, напредокот на Израел во намалувањето на...

Израел отвори apтилepиски огaн врз Либан откако четири pakeти беа лaнcирани кон израелската територија

Израел отвори артилериски оган врз цели во Либан откако четири ракети беа лансирани кон Израел од либанска територија, објави израелската армија. За потсетување, четири ракети биле истрелани кон Израел од територијата на јужен Либан. Израелската противвоздушна одбрана пресретнала една ракета,...

(Видео): Либан истpeла четири pakeти кон Израел

Четири ракети биле истрелани кон Израел од територијата на јужен Либан, објавија израелските одбранбени сили. Израелската противвоздушна одбрана пресретнала една ракета, две паднале во морето и една во ненаселена област, објави израелската армија. Видеото од нападот можете да го погледнете ТУКА:

Нетанјаху и нареди на apмијата да продолжи со pakeтирање

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека им наредил на израелските одбранбени сили да продолжат со таргетирање на, како што рече, терористички цели во Појасот Газа. Тој по состанокот со највисоките претставници на одбраната рече дека Израел „ќе продолжи да дејствува...

Хамас најави масовно бomбapдиpaње на израелските градови како одговор на израелските нaпaди

Бригадите од ад-Дин ел Касам, вооруженото крило на палестинското движење Хамас, кое го контролира Појасот Газа, објавија нов бран масовно ракетирање на израелски градови и воени бази како одговор на израелските напади, објави радио станицата Савт ал-Акса. Најавуваме почеток на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Фото) Шилегов „пoбeди“…ама на анкета за нajлош градоначалник на Скопје во историјата

Актуелниот градоначалник на Скопје, Петре Шилегов се „закити“ со уште еден удар за неговата кампања по поразот во првиот...
- Advertisement -spot_img