December 8, 2021, 4:47 am

Појасот Газа

Иcтpeлани 2.000 pakeти, фpлени 80 тони бomби за една ноќ, досега yбиeни 126 лица

Израелската армија соопшти дека повеќе од 2.000 ракети биле истрелани од појасот Газа од почетокот на конфликтот, а системот за противвоздушна одбрана „Железна купола“ пресретнал над 1.000. Според тврдењата на израелската армија, над 350 ракети истрелани од Појасот Газа паднале...

(Видео) 3апален театарот кој го симболизира еврејско-арапското единство

Театарот во израелскиот град Аку, кој го симболизира еврејско-арапското единство и соживот во тој град, беше запален во немирите. Немири избувнаа и во градовите Хаифа, Ум Ал Фам и други градови на северот. Во Лод беше прогласен и полициски...

Нетанјаху: Koнфлиkтот е далеку од завршен, Хамас скапо ќе плати за нaпaдите кон нашите градови

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху денеска нагласи дека не планира да попушти во нападите против Хамас, најмоќната милитантна група во Газа, откако имаше силното бомбардирање насочено кон исламистите во палестинската енклава. „Тие го нападнаа нашиот главен град, истрелаа ракети кон...

Палестина бара САД итно да интервенира за да се запре koнфлиkтот

Претседателот на палестинската самоуправа Махмуд Абас ги повика САД да интервенираат и да ја запрат ескалацијата на конфликтот на Западниот брег и Појасот Газа, соопшти неговиот кабинет. „Претседателот ја повикува американската администрација итно да интервенира за да се запре израелската...

Сирија се вклучува во нападот против Израел, три ракети истрелани од сириска територија

Три ракети беа лансирани од Сирија кон израелска територија, објави израелската армија. Две ракети паднаа на отворено подрачје на југ од Голанската висорамнина, додека другата падна на територијата на Сирија. Не е запишано дека има повредени. Од Газа беа истрелани околу...

(Видео) Висококатницата иcчезна за секунда: Израел го yништи седиштето на банката Хамас

Израелската армија објави дека ја демолирала зградата во Газа, која била седиште на банката Хамас. На видеото се гледа како зградата пага буквално за секунда Веќе неколку дена трае вооружениот конфликт помеѓу Израел и Појасот Газа, а повод за истиот...

(Видео) Израел испраќа тeнkoви во пограничната зона, се спрeмa за копнена операција

Израел размислува за копнена воена операција во појасот Газа, а армиските сили се собираат во пограничната зона, објавија израелските медиуми. Висок дипломатски извор изјави дека копнената операција е можен одговор на ракетниот напад од Појасот Газа, објави Канал 12, пренесува...

(Видео) Израелски ловeц coбори дрон-caмoyбиец

Израелската армија објави видео на кое се гледа борбен авион Ф-16 соборува таканаречен беспилотно летало, бомбаш самоубиец, кој беше лансиран од Појасот Газа кон цел близу крајбрежјето. Видеото покажува како авионскиот систем лоцира „самоубиствен дрон“, кој превезувал приближно пет килограми...

(Видео) Xaoтични сцени низ Израел, изгyбена конторлата во неколку градови

Судири меѓу еврејски и арапски групи се случуваат во неколку израелски градови. Во своето обраќање пред граѓаните, градоначалникот на Лода призна дека контролата над градот е изгубена. Избувнаа конфликти меѓу еврејските и арапските жители. Стотици жители излегоа на улиците на Лода,...

(Видео) Продолжуваат воздушните нaпaди врз Појасот Газа, жителите пaнично бегаат

Во израелските воздушни напади на Појасот Газа, во центарот на градот беше уништен уште еден пасијанс, кулата Ел Шарук. Една од најголемите згради во Газа беше уништена во денешните израелски удари. На видеото се гледа како жителите бегаат низ урнатините. Израелските одбранбени...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...
- Advertisement -spot_img