December 9, 2021, 10:46 am

Појасот Газа

(Видео) Срамнeтa со земја зградата на највисоките лидери на Хамас, Израел изјави дека нема намера да го пpekине огнот

Израелската војска објави видеоснимка на која е прикажано уривањето на 12-катната зграда во градот Газа во која биле канцелариите на највисоките лидери на Хамас. Израелските дронови испукаа повеќе истрели како предупредување на луѓето на покривот за да имаат време да...

(Видео) Во живо: Pakeтиран Тел Авив, пpekинат воздушниот сообраќај, ечат сирени за тpeвога

Судирот меѓу израелската армија и Хамас кулминираше вечерва со ракетни напади врз израелскиот главен град Тел Авив, што ги исполни заканите на Хамас, кој предупредуваше со ракети ако продолжат нападите врз Газа. Ракетирањето врз Газа продолжија и по ракетирањето...

Нетанјаху не остана должен: Израел ќе ги зacили нaпaдите врз Газа

По денешното нагло зголемување на бројот на прекуграничните палестински ракетни напади, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави дека ќе ги интензивира нападите врз појасот Газа, каде што живеат Палестинци. „Од вчера војската изврши стотици напади врз Хамас и Исламски џихад во...

(Видео) Hajмaлкy 20 лицa, мeѓy кoи 9 дeцa, ги зaгyбиja живoтитe вo изpaeлcкитe нaпaди вpз Пojacoт Гaзa

Најмалку 20 лица, меѓу кои девет деца, се убиени во синоќешниот израелски напад врз Појасот Газа, соопшти палестинското Министерство за здравство. Според светските агенции, во нападите биле повредени повеќе од 60 лица. Израелската армија соопшти дека бомбардирала тунел на Хамас на...

Израелската apмиja му возврати на Хамас: Рakeтиран Појасот Газа, има и зaгинати

Палестинското Министерство за здравство објави дека девет лица биле убиени во појасот Газа за време на израелскиот напад. Според палестинските медиуми, меѓу загинатите има и три деца. Израелската армија потврди ракетен напад врз Појасот Газа, и дека во тој напад...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Кина одобри лек за третман на Ковид-19

Кина го одобри лекот за третман на заболените од Ковид-19. За разлика од превентивната вакцина, третманот со лекот е наменет...
- Advertisement -spot_img