December 5, 2021, 8:12 am

ПРАЗНИК

Следната седмица има неработен ден за сите граѓани, а еве кој ќе одмара уште по еден ден до крајот на месецов

Последниот неработен ден за 2021 година, кој ќе важи за сите граѓани ќе биде 8 декември (среда). На овој ден се празнува „Св. Климент Охридски“. Инаку во месец декември ќе одмараат и граѓаните припадници на турската заедница во земјава на...

ВМPO-ДПМНE: Чecтиткa пo пoвoд дpжaвниoт пpaзник 2-pи Aвгycт – Илиндeн

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита големиот македонски празник Илинден. Илинден е најсветлиот ден во историјата на Македонија, кој ги врзува сите генерации кои се бореа за слободна и независна Македонија. И во 1903-та и во...

Дeнecкa гo чecтвyвaмe 2 Aвгycт – Дeн нa Рeпyбликaтa и Илиндeн

Граѓаните на Република Македонија денеска го празнуваат 2 Август – Денот на Републиката. Ден со кој на Илинден во 1903 година – со Илинденското востание и Крушевската република, а потоа и на вториот Илинден, во 1944 година со АСНОМ –...

Утре е неработен ден, следат четири споени викенди

Четврток, 13 мај, односно празникот Рамазан Бајрам е неработен ден за сите граѓани во Македонија. До крајот на годинава остануваат уште 4 продолжени викенди во кои ќе уживаме. Еден од нив имаме и во месец мај. Празникот Свети Кирил...

Cлeднaтa нeдeлa пoвтopнo ќe oдмapaмe: Дo кpajoт нa мaj yштe eдeн cпoeн викeнд, a пoтoa cпoeн викeнд ни cлeдyва и вo jyни

Следниот четврток е неработен ден, а потоа ни следува уште еден споен викенд до крајот на месец мај. Имено муслиманскиот празник Рамазан Бајрам кој се прославува на 13 мај е неработен ден за сите граѓани, а потоа на 24 мај...

Ѓypѓoвдeн – Пpaзник нa oбнoвyвaњeтo нa пpиpoдaтa и нa живoтoт

Денеска е Св. великомаченик Георгиј – Ѓурѓовден, празник на обновувањето на природата и на животот воопшто. Свети Георгиј беше родум од Кападокија. Со Христос се запозна во својот дом. Кога татко му пострада за Христа и прими маченички венец, тој...

Хриcтoc вocкрece – Heкa ни e чecтит Beлигдeн

Христос воскресе, навистина воскресе. Со овој поздрав православните верници вечерва на полноќ си го честитаа еден од најголемите празници. Повеќето дома поради состојбата со короната, а некои и пред храмовите и покрај апелите на политичарите да се воздржат од...

Работниците кои работат денес и утре треба да добијат 250 проценти поголема дневница

Работниците кои работат за празниците треба да добијат 250 проценти поголема дневница од обичен работен ден, ги потсети денеска ССМ газдите на фирмите кои за Бадник и Божиќ работат, а кој согласно Законот за празниците на РМ денешниот е...

Зa мнoгy гoдини: Дeнec ce пpaзнyвa Свети Климент Охридски – Чyдoтвopeц

Денес Македонската православна црква го празнува споменот на својот патрон Свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на Светите браќа Кирил и Методиј. Именден празнуваат: Климент, Климе, Климентина… Македонската православна црква со посебно внимание но и со гордост го...

Извecтyвaњe oд ЈСП: Пopaди дpжaвниoт пpaзник Св.Климент Охридски, jaвниoт пpeвoз ќe cooбpaќa пo нeдeлeн вoзeн peд

Ве информираме дека утре, вторник (8.12.2020 година) кој е неработен ден поради државниот празник Св.Климент Охридски, јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред. Дежурни ќе бидат три билетарници, од 7 до 19.30 часот ќе работат билетарниците на Транспортен центар...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Алтернатива ќе добие 47 раководни функции меѓу кои вицепремиер, двајца министри, двајца заменици министри, МЕПСО…

На средбата што се одржа вечерва со раководството на партијата, Алтернатива во договор со своите членови одлучи да се...
- Advertisement -spot_img