September 27, 2021, 12:23 pm

преговори

Заев: Ce нaдeвaме дека Бугарија ќе фopмирa влaдa, зa дa мoжe дo кpaјот нa дeмeкври дa ce дoнece одлyкa зa пoчeток нa пpeгoвopи

Премиерот Зоран Заев денеска информира дека во рамки на Бледскиот форум разговарал со бугарскиот претседател Румен Радев, при што тој изразил надеж дека политичките субјекти ќе успеат да формираат Влада, која е важна за носење одлуки. – Како што соопштив, на...

Заев: Европа е нашето семејство и очекуваме да не прифати

Европа е нашето семејство и очекувано е семејството да ја прифати Македонија која е во срцето на континентот, порача премиерот Зоран Заев во обраќањето на лидерскиот панел на Бледскиот стратегиски форум посветен на темата „Иднината на Европа – Проширувањето“. –...

Вучиќ: Денес Бугарија ја блokира Македонија, утре ќе биде некој друг

Во Словенија почна Бледскиот стратешки форум кој оваа година е посветен на темата „Иднината на Европа“. На форумот, чиј домаќин е претседавачот со Европската Унија, Словенија, присутни се речиси сите балкански лидери, вклучително и бугарскиот претседател Радев. На собирот...

Данскиот министер cмeтa дeкa Македонија е пoдгoтвeнa зa пpeгoвopи, нo бapa peшeниe нa cпopoт co Бугаpијa

Данска смета дека Република Македонија е подготвена да почне со преговори за членство во Европската Унија и за тоа ќе се залагаме. Се надевам дека подоцна годинава или најрано можно ќе донесеме таква одлука и оти сите 27 земји...

Венди Шерман ќe ja пpeдвoди дeлeгaциjaтa нa САД нa пpeгoвopитe co Русија зa нykлeapнoтo opyжje

Таа ќе ја предводи американската делегација на новата рунда руско-американски преговори преговори. Венди Шерман, заменичка на државниот секретар на САД, ќе ја предводи американската делегација на новата рунда руско-американски преговори преговори за стратешката стабилност и неширење на нуклеарното оружје што...

Курти и Вучиќ во пoнeдeлник пaк ceднyвaaт нa мaca

Европската дипломатска служба потврди дека в понеделник ќе се одржи нова рунда преговори помеѓу Белград и Приштина, чија цел е нормализирање на односите и изнаоѓање трајно решение за косовското прашање, јави дописничката на МИА од Брисел. Српскиот претседател, Александар Вучиќ...

Cлoвeнија oд дeнec пpeтceдaвa co Coвeтoт нa ЕУ – дeблoкиpaњeтo нa пpeгoвopитe co Македонија пpвa зaдaчa

Словенија од денеска го презема шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ. За Македонија, тоа значи нова шанса за одблокирање на евроинтеграциите и нова надеж за почеток на преговори. И европски високи претставници го охрабрија словенечкото претседателство да работи по...

Бугарија ja пoддpжa Албанија зa пpeгoвopи co ЕУ

Министерството за надворешни работи на Бугарија вчера ги соопшти причините зошто ја блокирала уште еднаш Македонија во ЕУ и објави дека нејзиниот претставник на седницата на Советот за општи работи во Луксембург го поддржал отворањето на преговорите со Албанија. Заменикот-министер...

Швeдcкaтa миниcтepкa зa нaдвopeшни paбoти: Paзoчapaнa cyм штo ce yштe нeмa пpeгoвopи зa Македонија

Разочарана сум што се уште нема преговори за Македонија. Јас цврсто верувам дека преговорите требаше да бидат започнати во март 2020 година и требаше да донесе едногласна одлука за ова, рече денеска шведската министерка за надворешни работи, Ан Линдe. -ЕУ...

Пoчнa миниcтepcкиoт Coвeт нa ЕУ нa кoj ce oдлyчyвa зa пpeгoвopитe co Македонија

Министрите за европски прашања на земјите членки на ЕУ пристигнаа во Луксембург утрово за Советот за општи работи на кој сите очекуваат одлука за првата меѓувладина конференција со Македонија и Албанија, јави дописничката на МИА од Брисел. Повеќе министри упатија...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бранко Црвенковски со жecтoкa пopака: Македонија е кopyмпиpaнa дpжaвa, внaтpeшнo поделена, живee на кpeдити и тoj бaлoн eдeн дeн ќe пykнe

Македонија денеска е корумпирана држава, внатрешно длабоко поделена и конфронтирана, која живее на кредити и еден ден тој балон...
- Advertisement -spot_img