September 26, 2021, 4:07 pm

предлог

Мексиканскиот претседател предложил латиноамерикански сојуз како Европската Унија

Латиноамериканските и карипските држави би требало да тежнеат кон сојуз сличен на Европската унија, рекол денеска мексиканскиот претседател предложувајќи нова насока за тие држави да се оддалечат од Организацијата на американски држави (OAC), во која голема улога игра Вашингтон. Домаќинот...

Заев доставил и писмен документ како предлог до официјална Софија

Доставен е документ од Владата на Р.Македонија кој во моментов се разгледува и од страна на бугарскиот претседател Румен Радев и од бугарската влада, вели во изјава за Инфомакс Кирил Атанасов, секретар за комуникации во претседателскиот кабинет на бугарскиот...

Koмиcиjaта зa зapaзни 6oлести co пpeдлoг: Пoлициcки чac oд 21 чacoт и oтвopaњe нa лeтнитe тepacи нa yгocтитeлcкитe oбjeкти

Полицискиот час да почнува од 21 часот и да трае до 05 часот, како летните тераси на угостителските објекти да се отворат е предлогот на Комисијата за заразни болести по состанокот утрово, информираат од Комисијата за Курир. Според најновите информации...

Евpoпската Koмисија дeнecкa ќe гo пpeтcтaви пpeдлoгoт зa koвид-пacoши

Предлогот за воведување таканаречени „ковид-пасоши“ за слободно движење во рамките на Европската унија, кој ќе биде предложен денеска, ќе важи само за лицата кои примиле вакцини одобрени од Европската агенција за лекови. Причина за ваквиот предлог е фактот дека неодобрените...

Пpaтeник дa ce cтaнyвa caмo co македонско дpжaвjaнcтвo, пpeдлoгoт ќe бидe дocтaвeн дo Coбpaниe

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска најави дека ќе поднесе Предлог-закон и дополнување на Законот за пратеници со кој пратениците ќе имаат само македонско државјанство. Предлогот на опозициската партија доаѓа еден ден откако бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир...

Koмиcиjaтa зa зapaзни 6oлecти co пpeдлoг: Пoлициcки чac вo цeлa дpжaвa – eвe кoгa ќe oдлyчyвa Bлaдaтa

Министерстeрот за здравство Венко Филипче, по предлог на Комисијата за заразни болести денеска предложи воведување на полициски час од 22 часот навечер до 5 часот наутро, на територија на цела држава. Комисијата дополнително ќе се произнесе од кој ден да...

Kaдe дojдe cвeтот..: Британските зaтвopи пpeдлaгaaт бecплaтна mapихyaнa зa ocyдeницитe

Управата на британските затвори предлага да се воведе бесплатна марихуана за затворениците, со цел да се намали смртноста од предозирање со тешки дроги, да се надмине зависноста и да се намали насилството помеѓу осудениците. Затворите треба да воведат експериментална програма...

Мицкоски co пpeдлoг: Хpoничнo 6oлнитe дa ce ocлoбoдaт од paбoтa

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата од #COVID апелирам до Владата, министерот за здравство Филипче и до политичката комисија за заразни болести, хронично болните да се ослободат од работа. Посебно тие со белодробни заболувања, реагира лидерот на...

КОЅИЈАС ОТКРИВА: Грција ќе ѝ достави на Македонија спогодба во четири точки. Потребно е Македонија да направи уставни промени. Промени на Уставот, преамбулата...

Предлози за името, иредентизмот, меѓународни и регионални односи на Македонија и мерки за позитивна агенда се четирите точки во нацрт-спогодбата што Грција кон средината на Февруари ќе ѝ ја достави на Македонија, откри шефот на грчката дипломатија за грчката...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Драма во Ресен: Жена со нoж ги напaднaла поранешниот сопруг мајка му и девојка му

На 25.09.2021 во 14.11 часот во Полициската станица Ресен, 35-годишен жител на ресенско село пријавил дека околу 14.00 часот...
- Advertisement -spot_img