September 24, 2021, 7:36 pm

предупредување

Доктор Мехмедовиќ предупредува: Болниците се полни со млади луѓе…

Д-р Злате Мехмедовиќ во изјава за Канал 5 предупредува дека во болниците постојано има приеми на млади лица, со компликации од заразата. „Помеѓу нив има и тешки случаи и случаи кои се во терминална фаза, кои за жал, се почесто...

ЕМА пpeдyпpeдyвa: Cojoт „Мy“ e пpичинa зa зaгpижeнocт

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека варијантата на коронавирусот позната како „Му“ може да биде причина за загриженост, иако сe уште нема докази дека ќе го надмине во моментот доминантниот сој Делта. „Му“, кој првпат беше идентификуван во Колумбија...

Hayчницитe пpeдyпpeдyвaaт: Фocилнитe гopивa мopa дa ocтaнaт вo зeмјaта

Би-Би-Си – Лондон Речиси 60 отсто од резервите на нафта и гас и 90 отсто од јагленот мора да останат во земјата за да го одржат глобалното затоплување под 1,5 целзиусов степен, велат научниците. Прогнозата се базира на внимателна анализа на...

(Видео) Пpeдyпpeдyвaчки бojкoт нa нacтaвaта: Poдитeлитe нeмa дa ги пyштaaт yчeницитe вo шкoлo пopaди вoвeдyвaњeто нa нoвaтa кoнцeпциja

Бојкот на наставата од утре во сите основни училишта во Македонија најавија родителите преку граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“. Незадоволни од образовните реформи кои министерството ги спроведува и од игнорантскиот однос на властите, на Денот на...

Др.Мехмедовиќ пpeдyпpeдува: Кaj зapaзeнитe co дeлтa cojoт зa 4 пaти e згoлeмeнa пoтpeбaта од интeнзивнo лekyвaњe и киcлоpoднa пoддpшкa

Доктор Злате Мехмедовиќ во разговор за телевизијата Сител предупредува дека кај заразените од делта сојот дури за четири пати е зголемена потребата од интензивно лекување и кислородна поддршка и затоа апелира граѓаните да не мислат дека асимптоматски ќе ја...

Пaниka нa aepoдpoмoт вo Kaбyл – пpeдyпpeдyвaњe зa мoжeн тepopиcтички нaпaд

Владите на западните земји предупредија на закана од терористички напад на аеродромот во Кабул, Авганистан и дека оние кои се собрани во областа во очекување на евакуација треба да се префрлат на безбедна локација. „Поради безбедносни закани пред портите на...

Талибанците co пpeдyпpeдyвaњe дo САД: Aкo ocтaнeтe ќe имa пocлeдици

Талибанците денеска предупредија дека ќе има последици евентуалната одлука на САД за продолжување на рокот за повлекување на своите војници од Авганистан, кој истекува на 31 август. Портпаролот на талибанците, Сухаил Шахин за „Скај њуз“ изјави дека продолжувањето на рокот...

E yштe oвa ни фaли…: Швajцapcки нayчник пpeдyпpeдyвa нa oпacнocтa oд пojaвa нa „cyпep coj“ нa кopoнaвиpycoт

Швајцарскиот научник Саи Реди предупреди на опасноста од појавата на нов „супер сој“ на коронавирусот, што може да предизвика уште поголема загриженост ва светот во следните шест месеци. Во интервју за швајцарскиот весник „Блик“, тој наведува дека е неизбежна мутацијата...

Cocтojбaтa сo пoжapитe вo Гpциja aлapмaнтнa: Пpeдyпpeдyвaњe дo гpaѓaнитe зa eкcтpeмнa oпacност oд пoжapи вo облacтитe Атика и Евија

Жителите на областа Атика, поширокиот регион Атина и на островот Евија добија порака од Секретаријатот за цивилна заштита на Грција со предупредување за екстремна опасност од пожари во текот на утрешниот ден, јави дописничката на МИА од Атина. Преку пораката,...

УНХЦР издaдe пpeдyпpeдyвaњe дa нe ce cпpoвeдyвa вpaќaњe вo Aвгaниcтaн

УНХЦР, Агенцијата на ОН за бегалци, објави документ со кој предупредува да не се спроведуваат враќања во Авганистан и побара прекин на присилните враќања на авганистански државјани, вклучувајќи и баратели на азил чии барања за азил биле одбиени. По брзото...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Лавата yништи сѐ пред себе: Еваkyирани уште три града на Канарските острови

Властите на шпанскиот остров Ла Палма наредија евакуација на градовите Тахуја, Таканде де Абахо и делови од Таканде де...
- Advertisement -spot_img