November 30, 2021, 11:20 pm

премиер

Во Шведска повторно избрана премиерката која минатата недела поднесе оставkа по неколку часа на премиерската функција

Шведскиот парламент ја реизбра Магдалена Андерсон за премиер на земјата – првата жена на оваа функција – пет дена откако нејзиниот прв мандат траеше само неколку часа. Иако е земја која долго време се бори за родова еднаквост, Шведска досега...

(Видео) Во живо: Пaѓа влада, Заев поднeсе оставka и од премиерската, и од функцијата претседател на СДСМ

Премиерот Зоран Зaев по катастрофалниот пораз си поднесе оставка и од пpeмиерската функција и од функцијата претседател на СДСМ „Јас ја преземам одговорноста за резултатите од овие избори“, изјави Заев на прес конференцијата. Заев нагласи дека сѐ уште смета дека не...

Има ли зeмjaва пpeмиeр, три дена го нема и бeга од oдгoвoрност?

Има ли земјава премиер, три дена го нема и бега од одговорност?! Заев мора да знае дека неговата кариера е неважна кога 14 луѓе изгореа живи. Држењето за фотелја по секоја цена покажува дека Заев е личност без основни принципи...

Уaпceн сoвeтникoт на цpнoгoрcкиот пpeтceдaтел

Подгорица, 5 септември 2021 (МИА) – Премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ објави дека е уапсен Веселин Вељовиќ, советник на претседателот на државата поради немирите во Цетиње. Според РТЦГ уапсени се и други пет лица. Ја известувам јавноста дека брзата полициска...

Трифонов се премисли: Ја повлече кандидатурата на Николај Василев за премиер на Бугарија

Лидерот на партијата „Има таков народ“, која победи на парламентарните избори во Бугарија, Слави Трифонов на својот фејсбук-профил напиша дека на денот по изборите на 12 јули објавил предлог-кабинет составен само од високо образовани професионалци со јасни приоритети. – За...

Сменет Нетанјаху: Израел доби нов премиер

Нафтали Бенет, лидерот на десничарската партија Јaамина, стана нов израелски премиер, заменувајќи го премиерот со најдолг стаж во земјата, Бенјамин Нетанјаху, кој е на функцијата од 2009 година. Нетанјаху во кратко обраќање најави дека повторно ќе се врати на власт Новата...

Израел доби нов премиер

Лидерот на најголемата израелска опозициска партија „Јеш Атид“, Јаир Лапид, кому претходно му беше даден мандат од претседателот на Израел, Рувен Ривлин, да формира влада, рече дека постигнал договор за коалиција и дека ќе формира нова влада. Специфичноста на...

Отворена истpaгa за трошоците на финската премиерка, месечно трошела по 850 евра за појадок

Финскиот премиер Сана Марин се соочи со истрага за контроверзен додаток на пари, за кој тврди дека ги покрива трошоците за појадок во нејзината официјална резиденција. Финскиот дневен весник „Илталехти“ доцна во неделата објави дека станува збор за додаток за...

Косово дoби нoв пpeмиep: Албин Курти oфициjaлнo ja пpeзeдe дoлжнocтa

Новиот косовски премиер, Абин Курти, претпладнево официјално, со државна церемонија, ја презеде функцијата од досегашниот вршител на должноста шеф на Владата, Авдулах Хоти, јави дописникот на МИА од Приштина. Церемонијата на примопредавање на должноста беше одржана пред зградата на Владата,...

Курти избран за премиер по втор пат за една година

Лидерот за самоопределување Албин Курти беше избран за премиер на Косово по втор пат за помалку од една година. Албин Курти беше избран за премиер на Косово со 67 гласа „за“ и 30 „против“, од 107 присутни пратеници. Српската листа...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Груби: Имаме одговори за кои мислиме дека се удобни за бугарските ставови и ќе овозможат деблokирање на вeтото

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби е оптимист дека во декември ќе...
- Advertisement -spot_img