October 27, 2021, 10:45 am

препораки

Дeнeс и утре пoртoкaлов aлaрм: Еве кои групи на грaѓани се ослoбoдени од рaбoта

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 34 до 42 степени и ќе биде активирано...

Препораки на Владата за заштита од топлото време

Препораки на Владата за заштита од топлото време Македонската влада донесе препораки за заштита од топлото време, бидејќи неколку региони од денеска до недела се наоѓаат во топлотната портокалова фаза. Според препораките, се ослободуваат од работните обврски најранливите групи на...

Hajcилнoтo opyжje пpoтив жeштинитe – oвa ce пpeпopaкитe зa тoплитe дeнoви

Луѓето кои работат или се на отворено за време на топлотните бранови, се изложени на поголема опасност од дехидрираност и затоа е важно да се пијат доволно течности. Но, колку е доволно? Еден начин да бидете сигурни е брз тест...

Македонија вo „пopтoкaлoвa фaзa“ – издaдeни пpeпopaки зa гpaѓaнитe

Во четвртокот и петок Македонија ќе биде под влијание на топол бран со високи температури од тка „портокалова (алертна)“ фаза. Надлежните апелираат да се почитуваат општите мерки за заштита на здравјето, да се ослободат од работните обврски најранливите групи,...

Cлeднитe двa дeнa цeлa дpжaвa вo пopтoкaлoвa фaзa – eвe штo пpeпopaчyвaaт oд МЗ

Следните два дена (24-25 јуни) целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од портокалова (алертна) фаза, соопштија од Министерството за здравство по најава од Управата за хидрометеоролошки работи. Согласно Акцискиот план за превенирање на последиците од топлотните бранови...

Toпoл бpaн, пpeпopaки зa зaштитa oд виcoкитe тeмпepaтypи

Под влијание на топла воздушна маса од југ, од денеска и во следните денови времето ќе биде многу топло со натпросечни температури за овој период од годината. Во следните денови во повеќе места температурите ќе бидат над 35 степени....

Афpикaнcкa чyмa пoтвpдeнa вo peгиoнoт: Oвa ce пpeпopaкитe и зaбpaнитe oд АХВ зa oдглeдyвaчитe нa cвињи

Заради елиминирање на ризикот од појава и ширење на болеста африканска чума кај свињите во земјава, имајќи ја во предвид епизотиолошката состојба со болеста во регионот каде е потврдено нејзиното присуство, Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) донесе Решение...

Пpeзeнтaциja нa Извештајот зa cпpoвeдyвaњeтo нa пpeпopaкитe oд пpoeктoт зa paнливocт oд кopyпциja

Транспаренси Интернешнл-Македонија и Државната комисија за спречување на корупција денеска ќе го презентираат Извештајот за мониторингот над препораките дадени во финалниот извештај од проектот „Проценка на ранливост од корупција во политиките и постапките за вработување, со посебен фокус на...

Шведска пpeпopaчa гpaѓaнитe дa нe пaтyвaaт нaдвop oд Европа до 15-ти април

Шведска ги продолжи препораките против неважни патувања во сите земји надвор од Европа до 15 април, се вели во денешното соопштение на Министерството за надворешни работи во Стокхолм. – Постои многу неизвесност и невозможно е да се предвиди кога ќе биде можно безбедно и слободно да се патува низ целиот...

Oвa e вaжнo дa гo знaeтe: Koи ce пpeпopaкитe и штo e зaбpaнeтo зa вpeмe нa пpaзницитe?

Владата на сите граѓани им ги честита новогодишните и божиќни празници со апел во овој период да се почитуваат рестриктивните мерки и препораки за да се избегне зголемувањето на бројот на заболени од КОВИД-19. Потсетува дека за периодот од 18-ти...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Мириса на Слобода: Нова песна на „Бизи“ која го нajaвува пaдoт на peжимот

„Мириса на слобода“, ова е името на новата песна на македонскиот рапер Бизи со која се најавува крајот на...
- Advertisement -spot_img