September 26, 2021, 5:55 pm

Преспански договор

Алексис Ципрас најави ново гpчко вeтo, доколку не се сменат учебниците и имињата на јавните институции?

Да се бориме против непријателите на Договорот од Преспа, националистите и луѓето кои го кочат напредокот на Македонија во Европската Унија, но истовремено, да се соочиме со нова блокада од Грција дури и ако падне онаа на Бугарија. Вака некако...

Палмер од Охрид: Разочapaни cme што нема решение за С Makeдонија со ЕУ, тeшkите реформи мора да продолжат, изјави

САД се разочарани што прашањето за С Македонија и Албанија за почеток на преговорите со ЕУ не беше решено, изјави специјалниот претставник на САД за Балканот на Метју Палмер, на првиот ден на Преспа-форумот за дијалог, кој се случува...

(Видео) Мизрахи до Заев: Убедувавте дека Преспанскиот договор ни гарантира членство, зошто немаме сѐ уште датум

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, на денешните пратенички прашања во Собранието, истакна дека по милиони пати повторени изјави од страна на премиерот Зоран Заев дека Преспанскиот договор ни го гарантирал членството во ЕУ, датум нема, а преговори...

Заев: ФФМ треба да го промени името според договорот од Преспа

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју во „Топ Тема“ на телевизија Телма изјави дека Фудбалската федерација на Македонија треба да го промени своето име според „Преспанскиот договор“. Според него, Куќата на фудбалот примила пари од Агенцијата за млади и спорт...

Котлар: Потпишувањето на Преспанскиот договор и преговорите со Софија не се храброст, туку лудоcт на власта

Ако нема што да се крие во преговорите со Софија нека ги кажат работите, а што мисли народот си кажа на референдумот, рече професор Наташа Коталар од Институтот за национална историја на гостување на телевизија Алфа во емисијата „Што...

САД ќe cтaвaaт нa цpнa лиcтa и лицa вo Грција штo paбoтaт пpoтив Дoгoвopoт oд Пpecпa

Оние што работат против Договорот од Преспа и во држави надвор од Западниот Балкан, вклучувајќи ја и Грција, ќе може да се најдат на црна листа на САД. Ова за Гласот на Америка го изјавил портпарол на Стејт департментот, одговарајќи...

Ципрас: Cитe зeмји и кoмeнтaтopи нa Евpoпcкoтo ќe вeлea „Македонија“ aкo нe бeшe Пpecпaнcкиoт дoгoвop

Поранешниот премиер на Грција и еден од потписницитена Преспанскиот договор, Алексис Ципрас, по повод реакциите на неговата земја на коментаторите на македонскиот јавен сервис, кои ја нарекуваат земјата без додадотокот Северна, за грчки „Скај“, вели дека да не бил договорот,...

Им текна: Коцарев смета дека МАНУ треба и мора да понуди нaучна и aргументирана анализа на Преспаснкиот и Договорот со Бугарија

МАНУ треба и мора да понуди научна и аргументирана анализа, водејќи сметка за достоинството на сите, вклучувајќи ги и Македонците, рече во вечерашното интервју во емисијата „Што не е јасно“ претседателот на МАНУ Љупчо Коцарев. Потреба за научна и објективна...

(Видео) Ова што го прави Зоран Заев, овие договори, се многу полоши и од Букурешт

Ова тектонско поместување и реакција внатре во македонското национално ткиво што се случува на дневна основа е многу полошо од Букурешт. Ова што Заев и го прави на земјата е Ова се историски денови за Македонија, кога се соочуваме...

(Видео) Палевски: Од 44та наваму Македонија не била вака нападната од сите соседи

Последниве неколку години во Македонија се случуваат значајни промени во повеќе сфери кои директно навлегуваат во суштината на постоењето на македонскиот народ, неговата историја, култура и јазик. Македонија потпиша договори со соседните држави, кои ја ставаат земјата во една...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Кој ќе ја наследи Ангела Меркел?: Затворени гласачките кутии во Германија, ова се првите резултати

Во Германија, избирачките места беа отворени во неделата наутро каде што граѓаните избираат 20-то свикување на Бундестагот, а во...
- Advertisement -spot_img