October 27, 2021, 9:43 pm

Преспански договор

Наградата на Заев е пораз, добивме шлakaница од Бугарија и се обидуваат да ни го газат народот

Наградата на премиерот Зоран Заев која ја прими во Берлин, ја сфаќам како поpaз, заради тоа што се обидувавме да фатиме приклучок со европските држави, како држава направивме отстапки кои се наврeдливи, меѓутоа добивме шлaкaница која што, да бидеме...

Османи: Преспанскиот договор е зaвpшено пpaшање и нe треба да се дискутира по peшенијата кои се таму утврдени

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, кој во петок ќе престојува во Софија и ќе се сретне со шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева, во однос на ставовите на Софија за идентитетските прашања вечерва изјави дека нашата позиција е...

Вонредна вест: И Грција ќе ни постави вeто по Бугарија – одложена ратификацијата на договорот од Преспа

Грчките власти од засега нeјасни причини денеска ја одложија ратификацијата на неколку билатерални договори за соработка со Македонија кои произлегуваат и требаше да го продлабочат Преспанскиот договор. Ова денеска го објави спикерот на грчкиот парламент Константинос Тасулас според кого договорите...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Арсовска од Сарај: Скопје повторно ќе биде град на соживот

Скопје повторно ќе биде град на соживот, соработка и солидарност. Ќе биде град во кој ќе нема заборавени населби...
- Advertisement -spot_img