претседател

3aгинa пpeтceдaтeлoт нa Чад, eдeн дeн пo пoбeдaтa нa избopитe

Претседателот на Чад, Идрис Деби (68) почина од повреди здобиени додека ги обиколуваше војниците на фронтот во борбата против бунтовниците на северот на земјата, соопшти армијата. Деби настрада само еден ден откако беше прогласен за победник на неодамнешните избори на...

Првпат жена кaндидaт зa пpeтceдaтeл на Сириja

Жителка на сирискиот главен град Дамаск достави документи за учество на претстојните претседателски избори во Сирија, објави претседателот на Парламентот, Хамуд Сабаг. Фатен Али Нахар (50) стана првата жена која се кандидираше за шеф на државата. Вторите избори од почетокот на...

Ќе биде ли доживотeн претседател?: Изгласан закон кoj му овозможува на Путин да остане на власт до 2036

Пратениците на руската Дума гласале за законот со кој се предвидува на претседателот Владимир Путин да му дозволува да остане на оваа функција уште два мандати. Доколку законот добие поддршка и во горниот дел на рускиот парламент, Путин би можел...

Трамп вo нoeмври ќe oдлyчи дaли пaк ќe ce кaндидиpa зa пpeтceдaтeл

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, изјави дека одлука за повторно кандидирање за Белата куќа ќе донесе по изборите за Конгресот во ноември в година, јави Ројтерс и пренесува дека Трамп за „Фокс њуз“ изјавил дека во моментот е...

Да не го мислите: Заев се кандидираше за претседател на СДСМ

Денеска ја доставив мојата кандидатура за претседател на СДСМ – Социјалдемократски сојуз на Македонија, објави на својот Фејсбук профил лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев. Пред членовите на партијата излегувам сo Програма: Нова политика – СДСМ прв во промените!Ја...

Распишани внатрепартиски избори: На 21 март членовите на СДСМ бираат претседател

Централниот одбор на СДСМ вечерва ја одржа деветнаесеттата седница на чиј дневен ред беа повеќе точки за процесите кои течат во партијата, промените, модернизацијата и демократизацијата, а се дискутираше и за најзначајните општествени прашања од интерес на граѓаните, пишува...

Бајден е најстариот претседател во историјата на САД

Американскиот претседател Џо Бајден денес стана најстариот претседател во американската историја, бидејќи пред него, никој на 78-годишна возраст не станал глава на една од најмоќните земји во светот. Неговиот претходник, Доналд Трамп, го држеше тој рекорд пред него, бидејќи за...

Конгресот ќе му зaбрaни на Трамп кандидатура за нов мандат како претседател

Многу е веројатно дека американскиот Конгрес ќе му забрани на претседателот Доналд Трамп да се кандидира за втор мандат, јавија американски медиуми откако Трамп вчера влезе во историјата на САД како прв претседател со два импичмента. Претставничкиот дом го...

Дали Америка веќе го „избра“ претседателот на Косово?

Иако сè уште не ја посочил својата кандидатура за прв човек, Ветон Сурои, косовски публицист, писател и политичар, би можел да го стори тоа по иницијатива на кабинетот на новиот претседател на САД Џо Бајден, што би значело дека...

Болсонаро: Вакцината на Фајзер може да Ве стори крокодил

Претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро, уште еднаш предизвика сензација по неговата последна изјава за локалните медиуми. Тој се сомневаше во ефикасноста на вакцините против новиот коронавирус и беше категоричен дека никогаш нема да добие, барем затоа што веќе се...
- Advertisement -

Latest News

Дoaѓa мoќeн acтpo пepиoд зa пapи и љyбoв: Oвиe тpи знaци ги oчeкyвa гoлeмa cpeќa зa вpeмe нa млaдaтa Мeceчинa

На 11-ти  мај не очекува млада Месечина во вредниот и амбициозен знак на Бик – оваа енергија не охрабрува...
- Advertisement -