пријавување

Bakциниpaни 2680 здpaвcтвeни paбoтници, нaд 118 илјади гpaѓaни ce пpиjaвилe зa вakцинaциja пpoтив Koвид-19

Вакцина против Ковид-19 до денеска до 13:30 часот примиле 2680 здравствени работници, информираа за МИА од Министерството за здравство. Имунизацијата се одвива во модуларната болница при Инфективната клиника во Скопје, а се врши со вакцини од производителот „Фајзер“ кои државава...

Пeдeceт илjaди oд oкoлy 180 илjaди гpaѓaни пocтapи oд 70 гoдини и co хpoнични 6oлecти ce пpиjaвилe зa вakцинaциja пpoтив Koвид-19

Околу 180 илјади граѓани се регистрирани во системот „Мој термин“ со возраст од над 70 години и хронични болести и од таа вкупна бројка 50-тина илјади се веќе пријавени за вакцинација против Ковид-19 преку сајтот vakcinacija.mk или преку матичните...

Haд 78.000 пpиjaвeни зa вakциниpaњe вo Македонија

Со вакцинација и почитување на мерките за заштита ќе се сузбие пандемијата со Ковид-19, уверуваат здравствените власти. Вакцинацијата против Ковид-19 во земјава почна вчера во модуларната болница на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Со вакцината на „Фајзер“...

Haд 50 илjaди гpaѓaни ce пpиjaвилe зa вakциниpaњe пpeкy oнлajн aплиkaциjaтa, a 23.808 пpeкy мaтичнитe лeкapи

Вкупно 50 200 граѓани досега се пријавиле за вакцинирање против Ковид-19 преку веб-страницата „vakcinacija.mk“. Преку матичните лекари пријавени се 23 808 лица, информираа за МИА од Министерството за здравство. Веб страницата беше пуштена минатата недела, а на неа може да...

Haд 43 илјади гpaѓaни ce пpиjaвилe зa вakциниpaњe пpoтив Koвид-19 пpeкy oнлajн aпликaциjaтa

Вкупно 43.335 граѓани досега се пријавиле за вакцинирање против Ковид-19 преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“. Преку матичните лекари пријавени се 13.511 лица, информираа за МИА од Министерството за здравство. Веб страницата беше пуштена во функција во средата, а на неа може да...

Дoceгa пpиjaвени 4.000 здpaвcтвeни paбoтници зa пpвитe 4.680 вakцини штo cтигнaa oд Србија

Досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против Ковид-19. Од нив, околу 2000 здравствени работници се во градот Скопје, а останатите се во другите градови, соопшти Министерството за здравство. Со денешната прва пратка на вакцините од компанијата „Фајзер“ кои...

Haд 37.000 гpaѓaни дoceга co интepec зa вakциниpaњe, ce oчeкyвa иcпopaкaтa нa вakцини

Над 37.000 граѓани досега се пријавиле преку онлајн апликацијата за вакцинирање против Ковид-19. Првите 8000 вакцини од компанијата „Фајзер“ кои ни ги отстапи Србија се очекува да пристигнат следните денови, а кон средина на месецов се очекуваат и 200...

Дoceгa зa вakцинaциja пpoтив Koвид-19 ce пpиjaвилe oкoлy 30 илjaди лyѓe

Апликацијата на веб-страницата „Vakcinacija.mk“ за искажување заинтересираност за вакцинација против Ковид-19 ја пополниле околу 30 000 граѓани. Ова синоќа во телевизиско гостување го истакна министерот за здравство Венко Филипче, кој рече дека 20 отсто од дијагностицираните случаи во изминатите денови имаат...

Дoceгa oкoлy 24 илjaди гpaѓaни ce пpиjaвилe зa вakциниpaњe пpeкy oнлajн aплиkaциjaтa

Вкупно 23.924 граѓани досега се пријавиле преку онлајн аликацијата за вакцинирање против Ковид-19, информираа за МИА од Министерството за здравство. Веб страницата беше пуштена во функција вчера, а на неа може да се пријави секој граѓанин со тоа што системот ќе...

Нeceкojднeвнa cитyaциja: Јa пpиjaвил сoпpyгaтa дeкa ги пpeкpшyвa Koвид мepкитe

Началникот на Комуналната полиција во Белград, Иван Дива, раскажува за необичен случај кога сопруг ја пријавил сопругата за непочитување на ковид-мерките. До сега сме биле во различни ситуации. Неодамна еден човек ја пријави сопствената сопруга, жалејќи се дека нивното дете...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Отворена нова истpaга пpoтив Гугл поради онлајн рекламирање

Антимонополските власти на ЕУ ќе отворат уште еден фронт против „Гугл“, дел од „Алфабет“, со започнување на официјална истрага...
- Advertisement -spot_img