October 20, 2021, 5:20 pm

просечна плата

Заев: Порастот на просечната плата е резултат на економските мерки и политики на Владата

Просечната плата во јуни 2021 година, изнесувала 28.744 денари и таа е поголема во однос на јуни 2020 година за 7 проценти. Минативе четири години растот на просечната плата е за скоро 6.000 денари за разлика од претходните четири...

Caмo 35% oд вpaбoтeнитe вo Македонија зeмaaт плaтa нaд пpoceчнaтa – eвe кoи ce нajмaлкy плaтeни дejнocти

За жал, само 35 проценти од вработените граѓани во Македонија земаат плата над просечната која изнесува 28.721 денари. Според Државниот завод за статистика, раст на платата најмногу има во ИТ индустријата и фармацијата, но вработените во голем број дејности земаат...

Шахпаска: Блиcкy cмe дo пpoceчнa плaтa oд 500 eвpa, дa нe бeшe пaндeмиjaтa и ќe ги нaдминeвмe вeтyвaњaтa

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска во интервју за Македонската телевизија одговорајќи на новинарско прашање, – за ветената минимална плата од 500 евра и какви се прогнозите за нејзино остварување, рече дека се многу блиску до реализацијата...

СДСМ:Платите растат а невработеноста се намалува

Владата предводена од СДСМ постојано презема ефикасни политики кои обезбедуваат македонската економија да биде стабилна, развојна и динамична, да креира услови за економски раст и унапредување на животниот стандард на граѓаните, се истакнува во денешното соопштение од владејачкиот СДСМ,...

(Фото) Малчески: На лaгaтa и се кpатки нозете

Самоил Малчески од ВМРО-ДПМНЕ, во врска со изјавите на власта за растот на просечната нето плата, која е зголемена за 1795 денари, односно од 26 422 денари на 28 217 денари, посочи дека на лагата и се кратки нозете,...

Пpoceчнaтa плaтa нeдoвoлнa зa минимaлнитe тpoшoци: Зa 122 дeнapи вo мapт згoлeмeни ocнoвнитe тpoшoци нa eднo ceмejcтвo

За 122 денари се зголемиле основните трошоци на едно четиричлено семејство во март во однос на јануари, а за 70 денари во однос на февруари, покажуваат најновите податоци на синдикалната кошничка што ја изработува Сојузот на синдикати на Македонија. Минималните...

Тоа што Заев гo вeтyвaшe, Вучиќ гo иcпoлни: Пpoceчнaтa плaтa вo Србија дocтигнa 500 eвpa

Просечната плата во Србија достигна 500 евра. Ова денеска го објави министерот за финансии Синиша Мали на утринската емисија на „Пинк“. Тој објасни дека ова ветување дадено од претседателот на Вучиќ е исполнето. Во Белград просечната плата достигна и до...

Заев објаснува зошто сѐ уште нема 500 евра просечна плата

На денешната прес-конференција на која даде отчет за сработеното во првите 100 дена, Заев рече дека доколку не се случела ковид кризата, тогаш досега сигурно би се реализирало ветувањето за 500 евра просечна плата. – Просечната плата со последните мерења...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Мицкоски: Шилегов само се потруди во зголемување на својот имот, лагите за тунелот под Кале, луна паркот, мостот кој завршува во нечија дневна соба...

На денешниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар, претседателот Христијан Мицкоски, истакна дека единствено она за кое се...
- Advertisement -spot_img