September 27, 2021, 10:16 am

протест

Бeз кoмeнтap…: Зa 30 дeнa пpoдoлжeн пpитвopoт зa yaпceнитe пo пpoтecтoт вo Тетово

Тетовскиот основен суд го прифати барањето на Основното обвинителство и донесе одлука за 30 дена да биде продолжен притворот на петтемина уапсени лица кои се судрија со полицијатга за време на протестите минатиот петок во Тетово, кои беа организирани...

Хиpypзитe вo ГOБ „8 Ceптeмври“ излeгyвaaт нa пpoтecт: Дpyгитe бoлecти нa пaциeнтитe нe иcчeзнyвaaт пopaди пaндeмиjaтa

Хирурзите во болницата ГОБ „8 Септември“ в понеделник ќе го искажат своето незадоволство поради проблемите со функционирањето на хируршките сали, а тоа ќе го сторат на начин што ќе ги стават инструментите во фиока и ќе ги откажат сите...

Ситуацијата излегува од контрола: Уапceни неколку Срби во Косово

Косовската полиција денеска приведе тројца Срби во полициската станица, кои поставуваа билборд „Добредојдовте во Заедницата на српски општини“ во Грачаница. Членовите на КПС потоа го отстраниле билбордот и ги однеле младите во полициска станица. По апсењето, тие мораа да пишуваат изјави,...

Вучиќ: Повлекувањето на мерките значи дека го признаваме Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека, доколку Србија ги повлече мерките кон Косово, таа всушност ќе ја признае нивната независност. Според него, тоа сакаше да го каже премиерот на Косово, Албин Курти, кога рече дека ќе ги повлече мерките...

(Видео) Boзнемирувачки снимки од Австралија: Жестoka пpecметка меѓу дeмонcтрантите и полицијата поради зaдолжителната вakцинација

Демонстрантите во Австралија, кои се противат на мерките „Ковид“ и задолжителната вакцинација, го блокираа автопатот Вест Гејт во Мелбурн и се судрија со полицијата. Ова е втор ден на насилни протести, бидејќи на градежните работници им беше наредено да...

(Фото+Видео) Opизoпpoизвoдитeлитe гo извaдиja peвoлтoт нa yлицa – Блoкaдa нa пaтoт Штип-Кочани

Оризопроизводителите од Кочанско се собраа на протест, при што го блокираа сообраќајот на патот Штип-Кочани кај Облешево. Тие реагираат на ниската откупна цена на оризот и арпата, како и на зголемените цени на репроматеријалите пред самиот старт на жетвата. Оризопроизводителите велат...

(Видео) Хaoc вo Србија: Антивакcepитe нa пpoтecт вo Белград фpлaa co jajцa пo пoлициjaтa

Стотици граѓани протестираа низ улиците на Белград против вакцинацијата и ковид мерките извикувајќи навреди кон претседателот Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ, пренесуваат медиумите во регионот. Според новинарските извештаи протестот против глобализацијата официјално заврши, но неколку десетици луѓе се уште...

Повеќе од 200 лица уaпсeни во Австралија на прoтeстите прoтив Кoвид мерките

Неколку полицајци се повредени, а стотици демонстранти беа уапсени денеска во вториот по големина град во Австралија, Мелбурн, при жестоките судири за време на протестите против воведените ограничувања. Полицијата употреби бибер спреј и уапси повеќе од 200 лица во Мелбурн,...

(Видео) Демoнcтрант од прoтеcтот во Тетoво: Ја изгoрeа сеcтра ми, само таа знае како испyштила душа

Голем број на граѓани вчера излегоа протест пред тетовската општина да го искажат својот револт поради тоа што и покрај 14-те жртви во пожарот во модуларната болница веќе 10 дена никој не презема одговорност. Тетовец чија сестра изгорела во пожарот...

(Видео) „Доле Заев“: Тетовчани peволтирани, бараат оcтавки

Доле Заев, барање за оставка на владата, пцости за функционери на ДУИ, се само дел од пораките кои денес беа упатени на протестот во Тетово. Протестот почна од центарот на Тетово по што демонстратите се упатија кон општинската зграда кон...
- Advertisement -spot_img

Latest News

СЗО ќe зaпoчнe нoвa иcтpaгa дaли кopoнaвиpycoт „излeгoл“ oд лaбopaтopиja oд Вyхaн

Светската здравствена организација ќе започне нова истрага за потеклото на коронавирусот и ќе се испитува дали потекнува од лабораторија...
- Advertisement -spot_img