Архива на ознаки протест

ПАРОЛА ВО ЗНАК НА ПРОТЕСТ ГИ ПРЕЧЕКА ЛИДЕРИТЕ: Не Ве гласавме за да менувате име

 • July 18, 2018
 • Коментари
Десетина граѓани со протест ги пречекаа лидерите на парламентарните партии пред да започне лидерската средба во Клубот на пратеници. Тие на партиските лидери им порачаа дека не ги гласале за да го менуваат името на државата.     Превземено од Фокус.мк ФОТО : Томислав Георгиев

ПАНЧО ДНК СО КОМЕНТАР ЗА ПРОТЕСТОТ ВО СВОЈ СТИЛ: Се пошегува и напиша..

 • June 3, 2018
 • Коментари
Владимир Блажев, познат како Панчо од ДНК, го искоментира вчерашниот масовен протест кој во организација на ВМРО-ДПМНЕ се одржа пред Влада. Тој, во негов стил, се пошегува и напиша: „Без АМДИ џабе им е се!!!! Башка пак монтажа“. Во прилог на статусот објави и фотографија на која јасно се гледа колку народ имаше собрано вчера. […]

2-РИ ЈУНИ ПРЕД ВЛАДА НА СЕНАРОДЕН ПРОТЕСТ: Да ѝ кажеме НЕ на оваа недемократска и ненародна власт – сенароден протест

 • May 31, 2018
 • Коментари
ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите граѓаните на голем сенароден протест на 2 јуни во 20 часот пред владата на Република Македонија, да и кажеме НЕ на оваа недемократска и ненародна власт. Една година СДСМ, една година лаги, расипништво и економска катастрофа. Република Македонија економски тоне, во услови кога цела Европа бележи раст, нивото на раст на […]

(Видео)ГОЛЕМ АНТИВЛАДИН ПРОТЕСТ НА 2-РИ ЈУНИ:Да тргнеме во оваа битка и конечно да ја поразиме оваа ненародна влада која што и се случува на нашата татковина

 • May 25, 2018
 • Коментари
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук го најави антивладиниот протест кој по неколкумесечно најавување, лидерот на партијата Хрстијан Мицкоски го закажа за 2 јуни во 20 часот. Во најавата, стои дека власта ги враќала изборните долгови на штета на граѓаните. – Реформите каскаат. Република Македонија оди во непосакуван правец. Остатоците од транзицијата со последни сили сакаат да […]

ПОЧНУВААТ РЕАКЦИИТЕ: Тутунарите бараат за 20 отсто повисоки откупни цени за тутунот

 • March 7, 2018
 • Коментари
– Сојузот на здруженија на тутунопроизводители на Република Македонија им препорачува на откупувачите за 20 отсто да ги зголемат понудените откупни цени по класи и типови тутун за реколтата од 2018 година заради зголемените трошоци за производство и подобриот квалитет на родот. Одлуката за препораката, како што рече претседателот на Сојузот Кире Неделковски на прес-конференција, […]

ДЕНЕС ПРОТЕСТ НА ГРАЃАНИТЕ ПРОТИВ ИЗВРШИТЕЛИТЕ:Реакција на новиот Закон за извршување

 • March 2, 2018
 • Коментари
Граѓани кои се организираат преку социјалните мрежи, денес ќе протестираат пред Комората на извршители во Скопје. Тие велат дека почнува ловот на корумпирани извршители и сметаат дека нивното делување надвор од судовите е непотребно, а пак однесувањето е недозволиво. Протестот е реакција на новиот Закон за извршување, со кој доколку граѓаните немаат платено комунални сметки, […]

СЕМАКЕДОНСКИ ПРОТЕСТ:Одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата

 • February 27, 2018
 • Коментари
Македонските заедници во светот по повод годишнината од движењето „За заедничка Македонија“, организираат Семакедонски протест за одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата во Скопје. Семакедонскиот протест ќе започне во 18 часот пред Мисијата на Европската унија, оттаму протестниот марш ќе се движи по булевар „Свети Климент Охридски“ и улицата „Димитрие Чуповски“ до […]

ДИМОВСКИ: Македонскиот народ дал над 44.000 жртви за да имаме своја држава

 • April 24, 2017
 • Коментари
На денешната собраниска седница пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски истакна дека не така одамна во Вардарска Македонија изгубени се 24.000 млади животи, во Егејска Македонија 20.000 животи, односно македонскиот народ дал над 44.000 жртви за идејата за слобода, сувереност и право на македонскиот народ да има своја држава. -Сега замислете требало да поминат само 60-70 […]

ПОВИК ЗА СТОИЛЈАДЕН ПРЕЧЕК НА ХАН: ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА во вторник повикува на најмасовниот протест досега!

 • March 19, 2017
 • Коментари
Во Македонија постојано доаѓаат емисари / комесари од странство, некогаш од сопствена агенда за која се пратени и платени, бранејќи ги интересите и спроведувајќи ги политиките на оној кој ги испраќа, а некогаш доаѓале на барање на домашни субјекти, барање кое било формално и претходно договорено. Но редовно, кога и да дојделе, една група луѓе […]
Страница 1 од 212 »