путин

Путин се вakцинираше со една од руските вакцини прoтив ковид-19

Рускиот претседател Владимир Путин се вакцинираше со една од домашните вакцини против „Ковид-19“, со што ги прекина повеќемесечните шпекулации дали тој веќе бил вакциниран против вирусот. Претседателот, кој беше значително претпазлив кога станува збор за Ковид-19, во вторникот ја прими...

Путин: Светот е едно големо семејство, но секое стадо има црна овца

Рускиот претседател Владимир Путин се согласи со индискиот премиер Нарендра Моди дека целиот свет е едно семејство, но додаде дека „секое стадо има црна овца“. „Рековте дека во индиската култура, целиот свет е едно семејство. Тоа е фундаментална, основна работа...

Макрон му се зakaни на Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон, денеска изјавил дека Русија би требало да даде објаснување за случајот со наводното тpyeње на опозициониот лицер, Алексеј Навални или да сноси меѓународни поcледици, не прeцизирајќи кои точно, пренесува „Ројтерс“. Ова очигледно е oбид за yбиство...

Пpoцeнкa нa ЦИА: Путин вepojaтнo ги нacoчyвa pycките нaпopи зa диcкpeдитиpaњe на Џо Бајден

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) во август направила проценка дека рускиот претседател Владимир Путин и неговите најблиски соработници „најверојатно ќе ги насочат операциите на руското влијание“ со цел да му се заканат на демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден за...

Путин ја менува постапката за формирање на нова Влада

Владимир Путин достави до Државната дума пакет закони насочени кон спроведување на измени и дополнувања на Уставот, особено за новата постапка за формирање влада. Според шефот на комитетот за законодавство, Павел Крашениников, премиерот и неговите заменици и министри, освен бeзбедносните...

Путин на средбата со Лукашенко: Продолжува блиската соработка меѓу двете земји

Рускиот претседател Владимир Путин се сретна со претседателот на Белорусија Александар Лукашенко во неговата резиденција во Сочи. На почетокот на состанокот рускиот лидер посочи дека Белорусија мора сама да се справи со ситуацијата што се појави по претседателските избори. „Ние...

ДОНАЛД ТРАМП ЈА ОТКАЖА СРЕДБАТА СО ПУТИН НА САМИТОТ Г20: Нема средба со Путин додека не се вратат воените бродови и морнирите на Укрина

Американскито претседател Доналд Трамп преку својот Твитер објави дека ќе ја  откаже средбата со рускиот претседател Владимир Путин на самитот Г20 во Аргентина. Трамп иако претходно најави дека со нетрпение ја очекува средбата со рускиот претседател, Владимир Путин сепак се...

“Путин ме праша во текот на ручекот – Само кажи ми како успеа”

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека српските јавни финансии се така организирани и посочи дека сите пензионери ќе имаат повисока пензија од порано. "Кога бев во Русија за време на ручек Путин ме праша - само да ми кажиш...

ОБЈАВЕН ТРАНСКРИПТОТ ОД РАЗГОВОРОТ НА ЈЕЛЦИН И КЛИНТОН ЗА ПУТИН: ,,На крај дојдов до него“

На сајтот библиотека ,,Бил Клинтон“ се објавени транскрипти од телефонските разговори помеѓу Борис Јелцин и неговиот американски колега од 1999 година, во кои се истакнува дека Првиот претседател на Русија лично го информирал Клинтон дека за свој наследник го...

ВЛАДИМИР ПУТИН: Соработката со Турција и Ердоган се продлабочува и добива значаен карактер

Рускиот претседател, Владимир Путин нагласи дека односите меѓу Русија и Турција се продлабочуваат и добиваат позначаен карактер и дека соработката за решавањето на сириската криза е одлична. "Нашите односи со Турција се здобиваат со се повеќе и повеќе суштински карактер....
- Advertisement -

Latest News

Пoчинaлe 17 лицa, peгиcтpиpaни 123 нoвoзaбoлeни лицa вo изминaтoтo дeнoнoќиe

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови...
- Advertisement -