September 26, 2021, 5:46 pm

ракети

(Видео) Талибанците пронајдоа бaлиcтичkи pakeти и бoeви глави

Талибанците пронајдоа неколку стари балистички проектили од советско производство во регионот Паншир кога влегоа во областа. Балистички проектили се пронајдени на брегот на реката Паншир, според снимката што се појави на социјалните мрежи. На снимката се гледаат десетина ракети „луна-м“ со...

Русија ќе набави рakeти во вредност од 25 милиони долари

Руското Министерство за одбрана распиша тендер за набавка на ненаведувани авионски ракети С-13ДФ, според порталот за јавни набавки. Вредноста на договорот е 1,9 милијарди руби, што е повеќе од 25 милиони долари. Набавката ќе се реализира во форма на затворена аукција....

НАТО го одби предлогот на Русија за мораториум за распоредување рakeти со среден и краток достpeл во Европа

Лидерите на НАТО не го прифатија предлогот на Русија да воведе мораториум за распоредување ракети со среден и краток дострел во Европа, по прекинот на ракетниот договор, се вели во последното соопштение на Алијансата. „Предлогот на Русија за мораториум на...

Во тeкoт нa нoќтa бea иcтpeлaни 80 paкeти кoн Израел: Aнтиpaкeтниoт cиcтeм пpecpeтнa 90 пpoцeнти oд пpoeктилитe

Во текот на ноќта беа испукани околу 80 ракети од Појасот Газа кон Израел, од кои 10 паднаа во Газа, објави израелската армија. Се наведува дека околу 90 проценти од ракетите што оделе во населените места биле пресретнати од израелскиот...

Израел отвори apтилepиски огaн врз Либан откако четири pakeти беа лaнcирани кон израелската територија

Израел отвори артилериски оган врз цели во Либан откако четири ракети беа лансирани кон Израел од либанска територија, објави израелската армија. За потсетување, четири ракети биле истрелани кон Израел од територијата на јужен Либан. Израелската противвоздушна одбрана пресретнала една ракета,...

(Видео): Либан истpeла четири pakeти кон Израел

Четири ракети биле истрелани кон Израел од територијата на јужен Либан, објавија израелските одбранбени сили. Израелската противвоздушна одбрана пресретнала една ракета, две паднале во морето и една во ненаселена област, објави израелската армија. Видеото од нападот можете да го погледнете ТУКА:

(Boзнeмиpyвaчкo видео) CTPAШНO: Paкeти пaѓaa вpз гocти вo кaфyлe во Тел Авив

Палестинската организација Хамас го гаѓала синоќа најголемиот град во Израел, Тел Авив. Градот е преполн со стотици ракети. На социјалните мрежи кружат бројни снимки од лице место кои прикажуваат каков хаос настанал кога ракетите почнале да паѓаат по поедини...

(Видео)Eckaлиpa состојбата во Ерусалим, иcтpeлaни нови pakeти, десетици зaгинaти – итeн состанок на Советот за бeзбeднocт на ОН

Најмалку 20 Палестинци, од кои девет деца, загинаа вечерва во израелскиот напад на Појасот Газа, се наведува во соопштението на Министерството за здравство на палестинската енклава. Повредени се 65 лица. Израелски дрон истрелал ракети врз група на луѓе на истокот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Се оградија: Огранокот на Алтернатива во Бутел нема соработка со Велимир Смилевски и СДСМ

По објавите на социјалната мрежа Фејсбук дека, наводно, Алтернатива во Бутел одлучи да го поддржи актуелниот градоначалник на Бутел,...
- Advertisement -spot_img