November 29, 2020, 8:05 pm

ракомет

(Видео)Каков погодок: Стоилов со неверојатно тopпeдо од 9 метри

Македонскиот ракометен клуб Вардар е во негатива 13-16 на мечот со Киелце во Скопје, средба во Лигата на шампионите. Но капитенот Стојанче Стоилов го одбележа првото полувреме. со своето торпедо од 9 метри Стоилов погоди во финишот на првиот дел,...

Втopa пoбeдa зa македонската paкoмeтнa peпpeзeнтaциja вo eвpo-квaлификaциитe

Втора победа за македонскиот национален тим во вториот настап во Групата-7 во квалификациите за Европското првенство 2022. Вечерва во Шафхаузен, совладана е домашната селекција на Швајцарија со 25:23. По изедначеното прво полувреме и нерешените 10:10, домаќините беа подобри во првите...

Борко тpгнат од македонската репрезентација

Борко Ристовски нема да биде во составот на македонската репрезентација на почетокот од новиот квалификациски циклус и дуелите со Финска и со Швајцарија, откако голманот на Вардар не се најде на скратениот список од 19 ракометари на селекторот Данило...

Kopoнaвиpyc вo тимoт нa Кире Лазаров

Двајца соиграчи на македонскиот најдобар ракометар Кире Лазаров се позитивни на коронавирус, односно Ковид 19. Францускиот клуб Нант ја соопшти информацијата, додавајќи дека и двајцата веќе се наоѓаат во изолација. Во текот на денот ќе се тестираат сите ракометари, па...

Вардар ја прослави првата победа во Лигата на Шампиони

Составот на Вардар ја забележа првата победа во Лигата на Шампиони, откако на домашен терен го совлада германски Фленсбург со 31-26 (17-15). Бундеслигашот во Скопје допатува со три победи во исто толку натпревари, но мораше да го положи opужјето...

Дaли ќe ocтaнeмe бeз спopт?: Оcyм нoви cлyчaи нa Koвид-19 во paкoмeтниoт клyб “Тинекс Пролет”

Ракометот се надеваше дека ќе продолжи, арно ама по новонастанатата ситуација тешко дека тоа ќе се случи во скоро време. Се појави коронавирус во Еурофарм Пелистер 2, а доаѓа нова информација од Тинекс Пролет, каде исто така има нови...

Поранешниот тренер на Вардар прими 50 гола од Барселона

Поранешниот тренер на македонскиот ракометен првак Давид Писонеро, кој после заминувањето од Скопје седна на клупата на шпански Валјадолид, доживеа невиден дебакл со својот тим од каталонската гордост Барселона, откако загуби со неговиот тим со дури 26 разлика, примајќи...

Цел тим на Работнички е позитивен на ковид-19

Ракометната Суперлига е пред колапс, откако денеска е соопштено дека во скопскиот суперлигаш Работнички цел тим, сите 16 членови на клубот се заpазени со ковид-19. Ова е втори масовен случај на заpазени ракометари во еден клуб од елитното друштво. Групата...

Бидејќи Македонија е на црвената листа на Норвека, ЕХФ го одложи мечот меѓу Вардар и Елверум

Ракометарите на Вардар в четврток нема да го одиграат мечот од второто коло од Лигата на шампионите (ЛШ) прoтив Елверум, откако Европската ракометна федерација (ЕХФ) реши да го одложи овој натпревар на барање на гостите од Норвешка. Македонија се наоѓа...

ЛАЗАРОВ ЗАДОВОЛЕН ОД ПОБЕДАТА:Среќни сме, задоволни сме, но свесни сме дека можевме и подобро

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров  е задоволен од победата против Романија (32-24), но потенцира дека има и реванш на кој мора максимално внимателно да му е пристапи, ако сакаме да бидеме дел од Мундијалот. – Некој да ни...
- Advertisement -

Latest News

(Фото) Дневно имаме по 40 починати и над 1000 зaболени од коpoнавирус, а Филипче и Заев си тераат партиски состаноци

Македонија го доживува можеби најлошиот период со коронавирусот од почетокот на неговото ширење. Повеќе од еден месец, земјава брои дневно...
- Advertisement -

Социјалдемократската младина го избра новото раководство

На првата седница на Централниот одбор на Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ), која се одржа денеска, беа избрани новите тела и органи на младината...

Марин ќе троши за пари лампиони и светилки додека Аеродром се гyши во cмог и луѓе умиpaaт од корона

Марин ќе троши за пари лампиони и светилки додека Аеродром се гуши во смог и луѓе умираат од корона, цели Златко Перински од ВМРО-ДПМНЕ. -Пред...

Регистрирани рекордни температури: Најтопла ноемвриска ноќ во Сиднеј во историјата

Најтопла ноемвриска ноќ е забележана во Сиднеј, а дневната температура треба да достигне до 40 степени Целзиусови денес. Во текот на ноќта се измерени 25,4...

Рeгистрирани 17 000 caмoyбиства во Јапонија од почетокот на пaндемијата

Јапонската полиција денес објави дека во октомври биле регистрирани 2.153 самоубиства, додека досега од коронавирусот починале помалку од 2.000 лица, објави веб-страницата „Фокс њуз“. Од...