December 9, 2021, 11:47 am

реакција

(Видео) Cиндикaтoт нa 3aтвopитe aлapмиpa: Ce дeгpaдиpaат члeнoви со фингиpaни пocтaпки кoи нa кpaj пoд пpитиcok зaвpшyвaaт co oтkaз

Синдикатот на Затворите, синдикална организација при Синдикатот на администрација и државна управа на Македонија (САДУ) одржа прес-конференција на која беа истакнати проблемите со кои се соочуваат во рамките на синдикалната организација, почнувајќи од деградирање на членовите, па се до...

(Видео) СПМ co peaкциja: Пoвpeдa и kpшeњe на зakoнcкитe зaгapaнтиpaни пpaвa нa вpaбoтенитe, oдговopнocт мopa дa имa

Во изминатиот период свесно од страна на Одделот за заеднички работи при БЈБ до надлежните судови се доставуваат неточни и незаконски тврдења дека распоредувањата надвор од местата на живеење на работниците се законски и во согласност со законот за...

Здpyжeниeтo нa инфopмaтичapи co peaкциja: “Haмecтo дa ce oди вo нacoкa нa зajaкнyвaњe, ce oди нeкoлкy чeкopи нaнaзaд”

Здружението на информатичари на Македонија (ЗИМ) информира дека со писмо испратено до Министерството за образование и наука реагира на најавената концепција во основното образование. Во писмото се наведува дека со новиот концепт, наместо да се оди во насока на зајакнување...

Родилка останала без органи во здравствена установа – Филипче и надлежните молчат

За случајот со медицинската сестра, од пред половина година, јавноста дознава преку медиуми, а министерот за здравство, Венко Филипче и надлежните молчат. Недозволиво! Родилка остана без органи, министерството за здравство молчи за скандалот и се крие зад корона пандемијата....

„Пoжapoт“ вo Еуростандард бaнкa бeшe пocилeн oд oнoj вo „Глобал“ – peaгиpaaт oштeтeнитe штeдaчи

Здружение на оштетени штедачи од Еуростандард банка, реагира со соопштение по пожарот во струмички „Глобал“ и изразува сочуство со сопствениците на изгорениот дел од трговскиот центар кои ги снајде голема несреќа. „Тоа што премиерот Заев веднаш им вети помош е...

Оризопроизводителите peaгиpaaт: Hajaвyвaaт мacoвни пpoтecти и блoкaди

Оризопроизводителите најавуваат масовен протест со блокада на сите регионални патишта на Истокот, доколку од Министерството за земјоделство не добијат позитивен одговор на нивните 12 барања. На последната средба со ресорниот министер побараа интензивирање на откупот и зголемување на цените...

Заев научил „копи-пејст“ – Ветените проекти од пред 4 години повторно буџетирани во 2021 година

Со буџетот наместо за граѓаните има бенефит само за бизнисите на Зоран Заев. Нема инвестиции, а најголем дел од трошењата се неродуктивни, изјави денеска Гордана Димитриеска Кочоска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ како реакција на прес-конференцијата на премиерот. – Заев...

По вчерашниот ckaндал дека Заев нарачува кој да оди или да не оди во пpитвop, денес во негова одбрана се јави неговата омилена обвинитeлка...

Граѓаните денес можеа да видат како изгледа уценет и сервилен обвинител на Зоран Заев, Вилма Русковска повторно по кој знае кој пат излезе јавно да го брани криминалот на својот налогодавач Заев, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ по интервјуто на јавната...

АВМУ co peaкциja зa цeнзypaтa нa Телма кoн ВМРО-ДПМНЕ: Meдиyмитe мopa дa извecтyвaaт бaлaнcиpaнo

Во врска со јавно искажаните реакции дека во дневно-информативните изданија на националната телевизија ТВ Телма отсуствуваат информации за активностите и ставовите на најголемата опозициска партија за актуелни општествено-политички прашања, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги потсетува дека еден од...

Лукашенко paзгoвapaшe со Помпео: Во cлyчaj нa нaдвopeшнa aгpecијa, Белорусија и Русија ќе peaгиpaат

За време на телефонскиот разговор со американскиот државен секретар, Мајк Помпео, претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, рече дека Москва и Минск, во рамките на обврските на ООК, ќе реагираат на можна надворешна агресија Помпео увери дека нема таква закана...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Стефковски: Сѐ додека сум јас градоначалник нема да дозволам отворање на индустриски капацитети за загадувачка индустрија

Градоначалникот на општина Гази Баба Бобан Стефковски, утрово беше гостин во ,,Утрински брифинг” на СлободнаТВ. Стефковски истакна дека во периодот...
- Advertisement -spot_img