October 28, 2021, 5:21 am

ребаланс на буџетот

Утре нaплaднe пpoдoлжyвa coбpaниcкaтa oпштa pacпpaвa зa peбaлaнcoт нa Бyџeтoт

Собранието утре напладне ќе ја продолжи општата расправа за дополнетиот ребаланс на Буџетот. Во денешниот попладневен дел од 47-та седница, дискусијата главно се сведе на партиски препукувања. Претходно, пратениците ги повторија ставовите, оние од СДСМ дека ребалансот е развоен и ќе...

Заврши pacпpaвaтa oд втopиoт дeн зa peбaлaнcoт нa Бyџeтoт

Собранието на Македонија попладнето ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот за 2021 година, во рамки на 47-та седница. Пратениците од опозицијата рекоа дека ребалансот на Буџетот не е развоен, дека се кратат капиталните расходи, а се зголемуваат материјалните трошоци. Тие забележаа...

Peбaлaнcoт нa Бyџeтoт нa днeвeн peд нa Koмиcиjaтa зa финaнcиpaњe и бyџeт

Во Собранието денеска ќе заседава собраниската Комисија за финансирање и буџет која ќе расправа за ребалансот на Буџетот за 2021 година, во второ читање. Вкупните приходи се планирани на ниво од 222,6 милијарди денари и се за околу 10 милијарди...

Продолжи pacправата за ребаланс на буџетот

Собранието и денеска ја продолжи расправата за рабалансот на Буџетот за 2020 година. Намалувањето на капиталните инвестиции со ребаланост е со единствена цел да се овозможи да се исплатат средства за оние на кои им се најпотребни за да...

(Видео) Јаулески до Адеми: Заборавивте да кажете дека власта скрати 21 милиони евра од ставките за образование

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јован Јаулески, на денешната собраниска седница му се обрати на министерот за образование и наука, Арбр Адеми, во врска биџетот во образовниот систем. Јаулески нагласи дека со ребалансот на буџетот, се кратат 21 милион...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...
- Advertisement -spot_img