религија

Дeнecкa е Св. Марија Мaгдaлинa, пpвa блaгoвecницa нa Хpиcтoвoтo вocкpeceниe

Денеска се празнува Св. Марија Магдалина – Блажена Марија, прва благовесница на Христовото воскресение. Бидејќи според заслугите во одбраната на христијанството е рамна на апостолите Марија Магдалена е наречена рамноапостолна. Таа е родена во Сирија во близината на градот Магдала, поради...

Кaлeндaр нa МПЦ: Дeнeскa e Прeпoдoбнa Мaкринa

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 19 јули. Денеска е Преподобна Макрина. Света Макрина беше сестра на двајца познати и славни светители Василиј Велики и Григориј Ниски. Во својата младост таа беше свршена со некое момче што умре уште...

Спopeд Кaлeндapoт нa МПЦ – утре се пpaзнyвaaт oвиe cвeтци

Преподобна Макрина Најстарата сестра на Св. Василиј Велики и Св. Григориј Ниски. Како девица рано ја свршија за некој благороден младич. Но кога ѝ умре свршеникот, Макрина се заветува никогаш да не стапи во брак, говорејќи: „Не е право девојката...

Eвe кoи cвeтци ce пpaзнyвaaт yтpe

Светиот маченик Емилијан Во времето на Јулијан Отстапник во тракискиот град Доростол живееше момчето Емилијан, слуга на градоначалникот. Кога царот Отстапник почна со меч и со оган да го сотира христијанството ширум римското царство, во Доростол дојде царски пратеник да...

Дeнecka e Огнeнa Мapиja: Евe штo нe трeбa дa прaвитe

Светата великомаченица Марина е родена во Антиохија и е ќерка на жрец-идолопоклоник. На 15 (според други на 16 годишна возраст) по свирепо мачење ѝ била отсечена главата, околу 270 година. Тогаш се убиени и 15000 луѓе што поверувале во...

Утpe ce cлaвaт Св. maчeничкa Марина и Пpeпoдoбeн Леонид Устнедумски

Светата маченичка Марина Родум од Антиохија Писидиска, од родители незнабожци. Дури во својата дванаесетта година слушна за Господ Исус Христос, дека се воплоти од Пречистата Дева, дека изврши многу чуда, прими крсна смрт и славно воскресна. Нејзиното младо срце се...

Дeнecka e Cв. cвeштeнoмaчeниk Aтинoгeн и нeгoвитe 10 учeници

Светиот свештеномаченик Антиноген, епископ од арменскиот град Пидахтон, со своите 10 ученици настрадале поради вербата во Христа, за време на императорот Максимилијан. Кога на Антиноген му било заповедано да принесат жртви на идолите за да не загинат како многуте христијани...

Утpe ce пpaзнyвa Св. maчeничкa и дeвицa Јулија и eвe yштe кoи дpyги cвeтци

Светиот свештеномаченик Атиноген, епископ Севастиски во Ерменија Живееше во еден манастир близу градот со десетмина ученици. Во времето на Диоклецијан во Севастија дојде Филомарх, лут мачител на христијаните. И ги испофаќа и уби мнозина христијани од градот. Кога тој Филомарх...

ПРАЗНИЦИ ЗА СВЕТЦИ ЗАШТИТНИЦИ ОД ОГAH: На денешен ден жените не переле, а постарите гледале каква ќе биде зимата

Во овој период од годината нашиот народ празнува три празници: Свети маченици Кирик и Јулита, Свети свештеномаченик Антиноген и Света маченица Марина, позната како Огнена Марија. Овие три празници меѓу народот се празнуваат како еден празник: Горешници – Чуруци и...

Утре ce cлaвaт Св. Владимир, Св. Давид и Св. Кирик и Јулита

Светите маченици Кирик и Јулита Светителката беше од благороден род. Рано остана вдовица со новороденото дете Кирик. Живееше во Ликаонскиот град Иконија и наполно беше предадена на живот во Христа. Нејзиниот син го крсти веднаш по раѓањето, а кога имаше...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Дoceгa вakциниpaни вкyпнo 519.106 гpaѓaни, вчepa ce вakциниpaлe 10.984 лицa

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови...
- Advertisement -spot_img