November 27, 2021, 8:53 am

религија

Св. Јоаким Осоговски: Од неговите мошти се случуваа чуда низ вековите

Житието на свети Јоаким Осоговски сведочи дека тој се угледал на Игнатиј Богоносец „упатувајќи се како ѕвезда многусветла од запад кон исток, дојде во областите на планините Осоговски“. Значи, пустиножителството Свети Јоаким го започнал во селото Градец, во Осоговскиот...

Денеска е Св. маченици Аникита и Фотиј

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 12 август. Денеска е Св. маченици Аникита и Фотиј. Свети Аникита беше римски комит, воен великодостијник, во град Никомидија за време на Диоклецијан. Околу 305 година императорот беше дошол во Никомидија и тука...

Најбрзо растечка верска група во Америка е групата која не верува во “ништо посебно”

Во април 1966 година, магазинот Тајм објавил насловна страница со прашањето „Дали е Бог мртов?“ и предизвикал гнев ширум САД. Но, денешната религиска сцена повеќе не е толку исклучива. Според неодамнешното истражување на аналитичката и консултантска компанија „Галуп“, за првпат...

Гoлeмa Бoгopoдицa – 28 aвгycт, нepaбoтeн дeн зa пpaвocлaвнитe вepници

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“, бр.21/98 и 18/07), 28 Август 2021 година (сабота), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица) е неработен ден за граѓаните од...

Денеска е Св. праведен Евдоким

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 31 јули. Денеска е Св. праведен Евдоким. Свети Евдоким се роди во Кападокија во деветтиот век, во времето на византискиот цар Теофил. Кога порасна стапи во војничка служба како офицер. Но, Евдоким...

Денеска е Св. апостоли Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 30 јули. Денеска е Св. апостоли Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник. Сите овие беа од редот на 70-те апостоли. Сила му беше сопатник на апостолот Павле. Подоцна стана епископ на Коринт, каде...

Денеска го празнуваме Св. маченик Калиник

Денеска е Св. маченик Калиник. Свети Калиник пострада маченички околу 250 година. Беше родум од Киликија и се беше оставил заради проповедта на Евангелието. Поради тоа и беше затворен во Анкира од некој кнез Сакердон. Овој го принудуваше да им...

Денеска е спомен на Св. апостоли Прохор, Никанор, Тимон и Пармен

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 28 јули. Денеска е Св. апостоли Прохор, Никанор, Тимон и Пармен. Овие се четворица од ѓаконите на првата, Ерусалимската црква. Се празнуваат заедно, за разлика од свети Стефан и Филип кои имаат посебни...

Дeнecкa e гoлeм пpaзник: Виcтинcки дeн дa зaпoчнeтe нeкoja paбoтa или дa тpгнeтe нa пaт, зa мнoгy гoдини Св. Пaнтeлejмoн

Денеска го славиме Светиот великомаченик Пантелејмон. Православната црква и нејзините верници го празнуваат Светецот кој ги лекувал луѓето. Според легендата, Свети Пантелејмон уште како момче ги изучувал лекарските науки. Бил обвинет поради тоа што бил христијанин, и бидејќи не сакал...

Дeнеска е Света Петка – Чуда се случуваат на овој ден

Култот кон света Петка- Римјанка, кај нашиот народ е многу раширен. Таа се смета за заштитничка од разни несреќи, но и од многу болести. Во православниот каландар постојат три личности со исто име света Параскева-Петка, поради што кај народот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Модерна ќе развие дополнителна доза од вакцината за новооткриениот „омикрон“ сој на коронавирусот

Компанијата Модерна соопшти дека има намера да развие засилувачка доза на антиковид вакцината, специјално насочена кон новиот вид на...
- Advertisement -spot_img