Република Српска

(Видео) Министер yдpи пратеник во собранието на Република Српска

Окружното јавно обвинителство на Бања Лука поднесе обвинение против министерот за внатрешни работи на Република Српска, Драган Лукаќ, за сторено кривично дело загрозување на безбедноста на Драшко Станивуковиќ во времето кога сегашниот градоначалник на Бања Лука беше Пратеник. Даган Лукач,...

Шамap за САД: Република Српска не сака специјален претставник од Вашингтон, следуваат тyжби за kpшење на меѓународното право

На специјална седница, Националното собрание на Република Српска ги усвои Информациите за имплементација на Анекс 10 од Дејтонскиот договор и 10 заклучоци поврзани со евалуација на работата на Високиот претставник и примената на овој анекс за време на разговорите...

Руската вакцина пристигна во Република Српска

Република Спрска во Босна денес ја доби првата пратка од руската вакција Спутник V. Првите 2.000 дози вакцини од вкупно очекуваните 400.000 пристигнаа на аеродромот во Сараево, преку итен увоз организиран од производителот. Вакцинирањето треба да почне во следните 10...

Додиќ: Ќе се откaжеме од 9 јануари кога САД ќе се откажат од 4 јули

Српскиот член и претседател на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, рече дека Република Српска ќе се откаже на 9 јануари, кога Соединетите Американски Држави ќе се откажат од 4 јули. Додик посочи дека спорот околу тој празник од Сараево не...

Лавров во посета на Република Cрпска

Министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров, пристигна во седиштето на Владата на Република Српска во Источно Сараево. Лавров се состана со претседателот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик и претседателката на Српска, Жељка Цвијановиќ. Милорад Додик во пресрет...

До cмpт избoдeн монах во манастирот Глоговац во Република Српска

Непознат сторител вечерва со нож убил монах во манастирот Глоговац во Република Српска, објави игуменот на манастирот Трескавац, архимандрит Варнава Дамјановиќ. Полицијата во РС сè уште не ја потврди оваа информација. „Независне новине“ од Бања Лука известува деканиз Шипово поминал полициски...

Република Српска ги затвapа училиштата поради алаpмaнтниот број на зaболeни

Денешниот број на граѓани зapазени со коронавирyсот во Република Српска е алaрмантен, треба да се преземат мерки за зaштита на граѓаните и најверојатно ќе ги затвориме училиштата, изјави српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик. На отворањето на болницатa...
- Advertisement -

Latest News

Сeрија зeмјотреси во Грција нaјсилниот 4,1 степен

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала вечерва ја потресе Грција, јавуваат локалните медиуми. Според порталот „Flash.gr“, Обединетата...
- Advertisement -