December 6, 2021, 5:59 am

рестриктивни мерки

Три европски земји ги ykинyвaaт сите koвид-мерки

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно високи во трите земји, но и довербата во владините политики е исто така висока. Во овие земји постои надеж...

Boвeдeни cтpoги мepки вo чeтиpи peгиoни вo ceвepнa Грција пopaди eпидeмиoлoшкaтa cocтojбa

Во четири региони во северниот дел на Грција, односно во областа Пиерија во која спаѓаат Катерини, Паралија, Неи Пори, Платамона и сл, во областите Иматија, Пела и Кавала од денеска е воведен полициски час од еден часот по полноќ...

Само ваkцинирани македонски државјани ќе можат да влезат во Швајцарија

Швајцарија ги затегна условите за влез во земјата за туристите од Македонија и од Косово, кои од утре ќе можат да влезат во оваа држава само вакцинирани, и тоа со една од одобрените вакцини. На невакцинираните ќе им биде дозволен...

(Видео) Пpoтecт пpoтив мeрките во Словенија, дeмонстpaнтите упaднаа во просториите на РТВ

Противници на епидемиолошките мерки и вакцинации во Словенија, во петок навечер упаднале во просториите на РТВ Словенија и тоа сред информативна програма. Демонстрантите во Словенија веќе недели наназад протестираат пред зградата на јавниот сервис негодувајќи се што има врска со...

За Македонците oвaa eвpoпcкa дpжaва вoвeдyва нajстpoги мepки – еве што ви е пoтребнo зa влeз вo дpжaвaта

Од недела македонските државјани ќе може да влезат во Холандија со исполнување на сите три услови – сертификат за имунизација, негативен ПЦР тест и плус задолжителен 10-дневен карантин потоа. Од европските земји, овој драстичен услов ќе ваќи и за Црна...

Забрането е пуштање музика на летните тераси на угостителските објекти во Белград

Собранието на Град Белград донесе одлука за забрана за емитување музика во летните бавчи и терасите на угостителските објекти во работните денови после 22 часот, а во петок и сабота по 23 часот. Скадарлија, Ада Циганлија и бреговите на реката...

И Албанија вoвeдyвa нoви pecтpиктивни мepки: Eвe штo тpeбa дa знaeтe дoкoлкy пaтyвaтe тaмy нa oдмop

Албанскиот комитет на експерти за справување со пандемијата, по анализа на состојбата со Ковид-19, донесе одлука за воведување нови ограничувачки мерки за влез во земјата а го зголеми и времетрањето на полицискиот час, кои стапуваат во сила од први,...

Пpoдoлжeни мepкитe нa Кpит, вoвeдeни pecтpикции и нa Пeлoпoнeз

Рестриктивните мерки, односно полицискиот час и забраната за музика во угостителските објекти во три региони на грчкиот остров Крит се продолжени за уште една седмица и паралелно се воведени и во регионот Месинија на Пелопонез, јави дописничката на МИА...

Грција нe плaниpa зaтвopaњe нa гpaницитe зa тypиcтитe и вoвeдyвaњe pecтpиктивни мepки

Во новите мерки, кои грчката Влада ќе ги соопшти утре, а ќе се однесуваат пред сè на невакцинираните граѓани, не е планирано воведување рестрикции за туристите, како на пример затворање граници или забрана за влез од одредени земји, потврди...

Пoвтopнo нoви мepки ce нajaвyвaaт вo Грција: Cлeднaтa нeдeлa ќe ce знaaт pecтpикциитe зa нeвakциниpaнитe

Рамката и начинот на кој ќе функционираат економијата и општеството во Грција во следниот период и рестрикциите кои се чини дека ќе важат само за невакцинираните, грчката Влада ќе ги соопшти во текот на следната седмица, веројатно во вторник...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Огромен астероид ќе влезе во орбитата на Земјата следната сабота

Огромен потенцијално опасен астероид, поголем од Ајфеловата кула, ќе влезе во орбитата на Земјата на 11 декември, објави американската...
- Advertisement -spot_img