October 28, 2020, 4:08 pm

референдум

Се одржа рeферендум за отцeпyвање на дел од Франција

Во Нова Каледонијa, француска прекуморска територија во Јужен Пацифик, на референдумот за нeзависност, мнозинството гласачи гласаа за зaчувување на врcките со Франција. 53,26 проценти од гласачите гласаа пpoтив нeзависноста од Франција, додека 46,74 проценти беа за нeзависност, покажаа конечните резултати. Прашањето...

НЕМА КРАЈ НА РУСКОТО ВЛИЈАНИЕ: Американски мировен корпус доаѓа во Македонија пред референдумот

Нова група од 55 американски граѓани во Македонија кои ќе работат како волонтери во Мировниот корпус ќе пристигне во недела. Тие ќе го споделат своето знаење и искуство волонтирајќи во училишта и организации во Македонија. Волонтерите ќе бидат пречекани на...

ДИК ЈА РАЗГОЛИ ЛАГАТА ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ НА ЗАЕВ: Референдумот е исклучиво за промена на името, за ЕУ ќе има референдум по завршување на пристапните...

Половина од запишаните избирачи плус еден да излезат на гласање, и половина од излезените плус еден да гласаат „за“. Тоа се двата услова кои треба да бидат исполнети на претстојниот консултативен референдум на 30 септември, појаснија на денешниот брифинг...

Претседателот Иванов нема да гласа на референдумот

Шефот на државата Ѓорге Иванов нема да може да го даде својот глас „за“ или „против“ на референдумот за името, заради тоа што ќе ја претставува Македонија на Генералното собрание на Обединетите нации, соопштуваат од претседателскиот кабинет. Претседателот Ѓорге Иванов...

ДУРИ И СО ЛАЖНИ И НАРАЧАНИ АНКЕТИ ЈАСНО Е ОД ШТО СТРАВУВА ЗАЕВ:Повеќе од 58 проценти од граѓаните на Македонија против промена на името

Нарачаната анкета директно од Бихаќа која ја спроведе МЦМС ги разјасни стравовите на СДСМ и Зоран Заев во врска со успешноста на престојниот референдум. Имено лесна математичка операција е да се соберат сите оние кои не се изјасниле дека...

МИЦКОСКИ:ВМРО-ДПМНЕ на референдумот, ќе се води од интересот на граѓаните на Република Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христина Мицкоски, во неговото гостување во вестите на Канал 5 телевизија изјави дека во моментов во тек се консултации со членството и граѓаните и за однесувањето на ВМРО-ДПМНЕ на референдумот, партијата ќе се води од интересот...

Груевски не одговори дали ќе излезе на референдум, Јакимовски и ГРОМ ќе бојкотираат

Поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски не сакаше да одговори на прашањето дали на 30-ти септември ќе излезе на референдумот. Воедно, Груевски не сакаше да одговори ниту на прашањето како ја оценува досегашната работа на неговиот наследник...

ВИСТИНСКА ВОЈНА ВО МАКЕДОНСКИОТ ИНТЕРНЕТ ПРОСТОР: Лидерите на #Бојкотирам се бараат под дрво и под камен од владините платеници!

Десетина дена специјалисти за социјални мрежи и експерти за дигитални технологии се обидуваат да ги идентификуваат лидерите на движењето #бојкотирам кое зема се поголем замав. Движењето започна на Твитер се прошири и на другите социјални мрежи а заговорниците на Договорот...

ЗАЕВ НАЈАВИ ЛИДЕРСКА СРЕДБА ЗА УТРЕВЕЧЕР: Надминување на разликите со опозицијата околу подготовките за референдумот

Премиерот Зоран Заев од денешната прес конферецијата со еврокомесарот Јоханес Хан најави дека денеска почнуваат консултациите за свикување нова лидерска средба за надминување на разликите со опозицијата околу подготовките за референдумот, што ќе следи во Република Македонија. – Сите треба...

РЕФЕРЕНДУМ ВО КАТАЛОНИЈА: Судир на полицијата и граѓаните на отворањето на референдумот

Референдумот за независност во Каталонија утрово започна хаотично кога полицијата проба да ги затвори гласачките кутии. Ваквиот развој на настаните доаѓа откако шпанската влада рече дека нема да го дозволи.   Полицијата ги спречува граѓаните да се доближат до местата за...
- Advertisement -

Latest News

Филипчe: И доколку Ковид не бил диpeктна пpичинa за cмpт, лицето влегува во статистиката на починати од корона вирус

Министерот Венко Филипче во вечерашното гостување на телевизија Телма објасни дека една од причините зошто Македонија има висока стапка...
- Advertisement -

Дебарчанец од САД дoниpa 50 тaблeти зa yчeници од ООУ „Пенестија“ oд coциjaлни ceмeјcтвa

Основното општинско училиште „Пенестија“ во Дебар, доби 50 таблети, донација на Рамиз Маќелара, дебранец кој живее и работи во САД. – Таблетите се наменети за...

Нoceњeтo мacкa нa oтвopeнo ќe cтaнe зaдoлжитeлнo и co зaкoн

Носењето маска на отворено ќе стане задолжително и со закон, а групирањата се ограничуваат Повеќе од два и пол часа пратениците – членови на собраниската...

Сопругата на Спасовски е нeгoвиoт eдинcтвeн кoнтaкт кoj ќe oди вo caмoизoлaциja

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, пред два дена објави дека е позитивен на Ковид-19. Според протоколите, после позитивниот тест се испитале неговите контакти. Од...

(Видео) Вело Марковски: “12 пpичини зoштo Венко Филипче тpeбa дa дaдe ocтaвкa”

Загрижени сме како и сите граѓани за големата смртност, хаотичните мерки и немањето на стратегија за справување со ковид-19, рече на денешната прес-конференција д-р...