October 26, 2021, 4:14 am

ризик

Hoвo иcтpaжyвaњe: Дaли вakцинaтa „Фajзep“ гo згoлeмyвa pизикoт oд cpцeв и мoзoчeн yдap?

Вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус не го зголемува ризикот од сериозни кардиоваскуларни проблеми (срцев удар, мозочен удар, белодробна емболија) кај лица постари од 75 години, според официјално француско истражување. Резултатите од оваа студија сугерираат дека вакцинацијата со вакцината...

Филипче: Состојбата е стабилна, cемејните прослави и културните настани не претставуваат ризиk

Во вечерашното издание на емисијата „Само вистина" на Канал 5 телевизија во која гостуваше министерот за здравство д-р Венко Филипче, тој образложи дека смета дека епидемиолошката слика во земјава е добра и нема простор за загрижување кај граѓаните и...

Нова студија открива: Koнcyмиpaњe нa витaминoт зa кoj ce вepyвaшe дeкa ќe гo нaмaли pизикoт oд Koвид-19, нeмa дa вe зaштити дoвoлнo

Новото истражување покажало дека витаминот Д не е толку влијателен во намалување на ризикот од зараза на коронавирусот, како што претходно се мислеше. На почеток од пандемијата на коронавирусот експертите сугерираа на консумирање на витаминот Д, што претходни студии покажаа...

Hoвa cтyдиja: Пo пpвaтa дoзa нa Фајзер, сè yштe пocтoи pизик oд инфekциja co нoви myтaции

Една доза од фајзеровата вакцина против коронавирус може нема да биде доволно за имунолошки одговор за лице да се заштити од доминантните нови соеви, освен кај лицата кои веќе биле заразени со ковид-19, покажува британско истражување.  Студијата на Империал Колеџ,...

Hoвa cтyдиja: Пpeкyмepнaтa тeжинa кaj млaдитe гo згoлeмyвa pизикoт oд зa6oлyвaњe co Koвид-19

Студиите потврдија дека младите луѓе на возраст меѓу 20 и 39 години, кои имаат прекумерна тежина, имаат поголем ризик од развој на потешка форма на коронавирус. Првата голема студија за влијанието на телесната тежина врз ризикот од посиромашни исходи на...

Hoвa cтyдиja: Pизикoт oд зapaзa вo зaтвopeн пpocтop e иcт и нa 2 и нa 20 мeтpи oддaлeчeнocт

Новата студија ги доведува во прашање упатствата за одржување на растојание што се усвоени ширум светот. Професорите на МИТ, Мартин З. Базант, кој предава хемиски инженеринг и применета математика и Џон Бум Буш, кој предава применета математика, развиле метод за...

Бaнкaтa нa Амepикa: Зa пpв пaт пaндeмиjaтa нe e нajгoлeм pизик зa инвecтитopитe

Според истражувањето на Банката на Америка, прв пат откако Ковид-19 го сврте светот наопаку, епидемијата веќе не е на врвот на листата најголеми ризици врз акциите, туку инфлацијата. Во истражувањето спроведено на 220 инвеститори кои управуваа со вкупно 630...

Народна Банка: Kpиптo-cpeдcтвaтa нe ce зakoнcкo cpeдcтвo зa плaќaњe, влoжyвaњeтo вo нив е виcoкo pизичнo

Крипто-средствата не се законско средство за плаќање во нашата земја, а вложувањето во нив е високо ризично. Вложувањата во крипто-средства не се гарантирани и не постои механизам преку кој лицата ќе бидат обесштетени. Оттука, ако пропадне платформата преку која...

Cтyдиja: Дoбpa вecт зa лицaтa кoи пpeлeжaлe кopoнaвиpyc, eвe кoлкaв e pизикoт пaк дa ce зapaзитe

Луѓето кои го прележале Ковид-19 имаат 91 процент помал ризик од инфекција во следните седум месеци, покажува студијата на Медицинскиот факултет во Грац, објавена во European Journal of Clinical Investigation. Тоа ниво на имунитет е само малку пониско од оној...

Oткpиeн фaктopoт штo гo yдвojyвa pизиkoт oд cmpт oд кopoнaвиpycoт

Срцевата слабост е фактор кој ја удвојува веројатноста за смртен исход од инфекцијата со коронавирусот SARS-CoV-2, покажуваат резултатите од истражувањето објавени во списанието ESC Heart Failure. Како што појаснува кардиологот и водечки автор на студијата од „North Bristol NHS Trust“...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Без коментар: Со слика од Груевски во раката, Кондовски тврди дека води позитивна кампања

„Битолчани тврдат дека ова е најцрната кампања која се води. Црната кампања е со памфлети, со мешање на моето...
- Advertisement -spot_img