December 8, 2021, 5:29 am

Ристо Никовски

Гpeшкитe нe cмee дa ce пoвтopyвaaт: Дoгoвopoт co Бугарија мopa вeднaш дa ce oткaжe

Бугарската блокада е една од низата на кои е изложена независна Македонија. Веројатно не е ниту последна. Сите беа дел од исто сценарио, замислено во Вашингтон, кое безмилосно се спроведува. Целта е дефинитивно затворање на “македонското прашање“. Долгото непризнавање...

Мора да признаеме: Бугарија е сепак во право!

Каков неодговорен народ сме ти биле ние! Токмаци! Софија  150 години прави разни мајмунлаци за да бидеме Бугари а ние пет пари не даваме. Бугари, ееееј! Ако веќе толку не сакаат, ако се под опсесија заради нас и дури...

Ако немало Македонци, можело ли речиси 200 години да има „Македонско прашање“?

Кога се чита бугарскиот меморандум до членките на ЕУ, со кој се негира се’ македонско, почнувајќи од јазикот, секој мора да се праша – зар е можно во 21 век некој да оспорува вековен та и милениумски народ? Барем...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...
- Advertisement -spot_img