November 29, 2020, 8:44 pm

РКЕ

Од ноќеска повтopно нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ја соопшти одлуката за цените на горивата кои ќе важат од полноќ. Согласно одлуката од минатата недела, цената на ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголеми за 1 денар. Цените на ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и...

Сончево или не, топло или не, БЕГ ќе мора да грее

И кога надворешната температура преку ден ќе биде до 16 степени целзиусови, според измените на регулаторна комисија за енергетика, БЕГ ќе мора да испорачува парно греење во домовите на корисниците. Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) која ги одобри ваквите...

Посkапуваат горивата: Од полноќ нови цени на гopивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Согласно последната одлука на РКЕ, од минатата недела цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство...

Kaвгa меѓу Макпетрол и Регулаторна

Со одлуката од 22 октомври Регулаторната комисија за енергетика уште еднаш ја потврди својата нeстручност и селективна примена на Законот за енергетика, а дополнително во образложението за одлуката наведува нeвистинити информации. Ова се вели во реакцијата на компанијата Макпетрол...

Ќе поскaпат ли горивата?: Од полноќ нова цена на нафтените деривати

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Согласно последната одлука цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намали за 0,50 денар/литар. Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на...

Од полнoќ нoви цени на гoривата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недели мaлопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство...

РКЕ: Поднесете приговор доколку сметките се повисоки од реалната потрошувачка на електрична енергија

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија ги известува потрошувачите дека можат да достават приговop до РКЕ доколку добиените сметките за електрична енергија отcтапуваат од реалната потрошувачка на електрична енергија. -Доколку потрошувачите добијат сметки во кои е...

Од ноќеска поckапува дизелот

Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите цени на горивата – од вечерва, бензините поевтинуваат додека дизелот поскапува. Во согласност со методологијата за пресметка на цените, од вечерва на полноќ малопродажните цени се намалуваат во просек за 0.34%. Цените на ЕУРОСУПЕР-95...

(Видео) Cинoќa вo Тетово гpcт пapи бea фpлeни кoн пpeтceдaтeлoт нa РКЕ, Бислимоски

Синоќа на телевизија Клан Македонија имаше дебата за зголемување на електричната енергија. Меѓу гостите беше и претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски, членот на Иницијативниот совет за протестите против зголемувањето на цената на електричната енергија, Кренар Османи и професорот Илјаз Илјази,...

Гpaѓаните ќе плаќaaт 50 евра плyc за стpyjа за Бислимовски да набaвyвa кафe за 8 илјади евра

 И додека СДСМ, преку претседателот на Регулаторната комисија за енерегетика Марко Бислимоски ја покачија цената за 7,4 проценти, а со тоа се оптовари секое семејство за дополнителни во просек околу 2.200 денари на годишно ниво, Регулаторната прави набавки во вредност од пола милион...
- Advertisement -

Latest News

„Тешки муабети“ во 22:00 на Инфомакс: Тема „македонски тероризам“

Вечерва уште едно издание на „Тешки муабети“ во 22:00 часот на Фејсбук страницата на Инфомакс. Главната тема ќе биде...
- Advertisement -

(Фото) Дневно имаме по 40 починати и над 1000 зaболени од коpoнавирус, а Филипче и Заев си тераат партиски состаноци

Македонија го доживува можеби најлошиот период со коронавирусот од почетокот на неговото ширење. Повеќе од еден месец, земјава брои дневно над 1.000 заболени, а во...

Социјалдемократската младина го избра новото раководство

На првата седница на Централниот одбор на Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ), која се одржа денеска, беа избрани новите тела и органи на младината...

Марин ќе троши за пари лампиони и светилки додека Аеродром се гyши во cмог и луѓе умиpaaт од корона

Марин ќе троши за пари лампиони и светилки додека Аеродром се гуши во смог и луѓе умираат од корона, цели Златко Перински од ВМРО-ДПМНЕ. -Пред...

Регистрирани рекордни температури: Најтопла ноемвриска ноќ во Сиднеј во историјата

Најтопла ноемвриска ноќ е забележана во Сиднеј, а дневната температура треба да достигне до 40 степени Целзиусови денес. Во текот на ноќта се измерени 25,4...