October 25, 2021, 8:21 am

Родриго Дутерте

Дутерте им се зakaни на Американците: „Ако ни донесете нykлеарно opyжје крај на договорот“

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте цврсто вети дека брзо ќе се откаже од воениот договор меѓу Вашингтон и Манила доколку се распореди американско нуклеарно оружје на Филипините. „Јас изјавив дека ќе развиеме независна надворешна политика. „Ја уверив Кина дека нема да...

Филипински претседател: Ако Америка сака да остане со нас, ќе мора да плати

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте рече дека Америка мора да плати ако сака да ги задржи своите војници што се наоѓаат во таа азиска земја две децении. Дутерте ова го рече обраќајќи им се на филипинските војници. „Би сакал да истакнам дека...

Дутерте: Европската унија ја држи во заложништво Астра Зенека

Претседателот на Филипините, Родриго Дутерте ја обвини Европската унија дека го блокира извозот на вакцини против коронавирусот и „остава некои земји без пристап до вакцините“. Дутерте во синоќешното телевизиско обраќање рече дека неговата Влада прави сè што е можно за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Пpoдoлжyвaaт пapтиcките aктивнocти од кaмпaњaта зa втopиот кpyг oд лoкaлнитe избopи

Продолжуваат партиските активности од кампањата за вториот круг од локалните избори што ќе се одржи в недела на 31...
- Advertisement -spot_img