October 25, 2021, 9:20 am

Романија

Poмaнцитe и Бугарите нajcиpoмaшни вo ЕУ

Според најновите податоци на Евростат во четири земји-членки на Европска Унија, во Бугарија, Романија, Грција и во Шпанија повеќе од една-четвртина од населението е изложено на ризик од сиромаштија. Во Романија 35,8 отсто од населението е изложено на ризик од...

(Фото) Блaгoдapнocт дo Романија: Пpиcтигнa пpвиoт aвион штo ќe ги гacи пoжapитe вo Македонија

Противпожарното летало C27 Spartan е првиот авион кој од денеска ќе ги гаси пожарите во Македонија, а напомош го испраќа Романија. „За помалку од 24 часа пристигна воениот авион C 27 Spartan од Романија кој веднаш ќе се вклучи во...

Kaнадep зa гaceњe пoжapи пpиcтигнa oд Poмaниja, а ce oчeкyвa и авиoн „Хepкyлec 530“

„Канадер Т21“, специјализиран хеликоптер за гасење пожари пристигна од Романија, а напладне се очекува и авион „Хекрулес 530“, кој е со најсовремена опрема, носи придружна противпожарна опрема, пожарникари и други пропратни материјално-технички ресурси за гасење пожари. Помошта ќе биде...

Романија испраќа авион за гacнење пожaри со голем капацитет

По писменото барање на министерката за одбрана Радмила Шекеринска до нејзиниот романски колега Николае Јонел Чука за итна помош во справувањето со пожарите – брза реакција и одлука од страна на нашиот НАТО сојузник, Романија, која донесе одлука да...

Xаос во Романија: Вeрижен cyдир од 40 автомобили направи 3 kилометарска колона

На автопатот Букурешт - Констанца, во близина на градот Меџиди, денес се случи верижен судир во кој учествуваа 40 автомобили, по што беше формирана колона од три километри, пренесува Танјуг. Според информациите на Службата за вонредни состојби на регионот Добруџа...

Paзрешен романскиот министер за финансии бидејќи не ги завршил ветените реформи на време

Романскиот премиер Флорин Циту го разреши својот министер за финансии, Александру Назаре, посочувајќи на огромните одложувања на Министерството за финансии при спроведување на реформите, пренесува Еуроактив Одлуката го потресе раководството на Националната либерална партија (ПНЛ), а претседателот на партијата Лудовиќ...

Одиме за Романија: За во Букурешт нема да треба ниту ПЦР тест ниту документ за примена вакцина

Македонија ќе има сигурно голема поддршка на ЕП откако романските власти донесоа одлука за македонските фанови нема да биде потребен ниту ПЦР тест, ниту документ за примена вакцина против корона. Ова е големо олеснување за фановите ако се знае дека...

Продолжува дипломатската вojна: Русија пpoтера романски дипломат

Русија ја прогласи персона нон грата за помошник воен аташе на Романија во Москва, соопшти руското Министерство за надворешни работи. „Романскиот амбасадор Кристијан Истрате беше повикан во руското Министерство за надворешни работи, каде што му беше врачена нота од Министерството...

Воената вежба на НАТО „Посејдон 2021“ стартуваше со скромно романско учество

Меѓународните воени вежби на НАТО „Посејдон 21“ започнаа во црноморското пристаниште Констанца, објави прес-службата на Генералштабот на романската морнарица. Командата на флотата Констанца ги реализира планираните воени вежби на море, на копно и во воздух, кои ги обединуваат силите од...

Гoлeмa тpaгeдиja ja пoтpece Poмaниja: Бe6e пoчинa нeкoлky чaca пo kpштeвaњe

Во понеделникот шест недели старо бебе починало во болница, веднаш по крштевањето во црква во место наречено Сучаева. Бебето три пати било потопено во благословената вода, се разболело и по неколку часа во болница починало од срцева болест. Преку аутопсија...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Латас: Hикој пола од своите граѓани не ги нарекол – злo, дури ни во вojната во 2001

За Заев сите што не гласаат за Шилегов се зло. Тежок збор, особено од политичар кој и плата и...
- Advertisement -spot_img